Kniha návštěv

TOSHIBA 20VL64 (20" LCD televizor se SCART vstupem)

Uvádíme zkušenosti s provozem tohoto LCD televizoru s počítačem Amiga. Protože se jedná o televizor, je možné ho připojit k jakémukoliv počítači Amiga a to hned několika způsoby. O tom, že si televizor vedl velmi dobře, se můžete přesvědčit na následujících řádcích.

Parametry televizoru od výrobce
Obrazovka: aktivní TFT
poměr stran: 4:3
viditelná oblast 51 cm (20")
rozlišení (zřejmě interního tuneru): 640x480
doba odezvy: 16ms
kontrastní hodnota: 700:1
svetelnost: 450 cd/m2
reproduktory: 2*3 W
další vlastnosti: PAL/SECAM/NTSC, SCART vstup

Schopnosti televizoru
Televizor je schopen pracovat v režimu vestavěného tuneru jako přijímač analogového vysílání. Dále jsou zde možnost připojení externích zařízení pomocí několika vstupů: SCART, S-Video, AV, VGA.
Při připojování Amigy (z jejího 15kHz Video výstupu) je nejvhodnější připojení pomocí vstupu SCART, kdy dosáhneme nejkvalitnějšího obrazu. Amigu CD32 zapojíme přes S-Video pro uspokojivé výsledky. AV vstup doporučuji použít pouze v případě nouze. Pokud máme Amigu s grafickou kartou, je možnost zapojit výstup grafické karty na VGA vstup televizoru a zobrazovat tak rozlišení až 800x600, což je nativní rozlišení TFT matrice televizoru. Reproduktory televizoru mají výkon 2*3W, pro lepší výsledky lze doporučit zapojení zvuku přes dostatečně výkonný externí zesilovač.

Záběr obrazovky Workbenche (OS 3.1) přes videovýstup AGA z Amigy 1200, zapojením přes AV kabel. Přestože obraz je relativně dobře čitelný, barvy se poměrně slévají. Nejostřejšího obrazu dosáhnete zapojením přes kabel SCART.

Záběr ze hry Turrican II (Amiga 4000, zapojení SCART)

Televizor napojený na externí DVB-T tuner v režimu SCART

 

Provozování Amigy v režimu jejího chipsetu
Zkušenosti provozu Amigy na televizoru přes videovstupy televizoru.

Úvodní obrazovka ze hry Agony; zapojení přes SCART z videovýstupu Amigy 4000. Je vidět brilantní barvy, díky vysokému kontrastnímu poměru. Také lze pozorovat nepatrné posunutí obrazovky směrem doprava (tedy kousek overscanu bohužel není viditelný).

Zapojení
Pokud Amigu propojíte kabelem Scart, dosáhnete slušné kvality obrazu. Amiga-Scart kabel si musíte buď sami vyrobit nebo opatřit od nějakého Amigisty, protože se jedná o nestandartní kabel, využívající 23pinový Canon konektor videovýstupu u Amigy. Dbejte na kvalitu kabelu a zejména na jeho stínění, neboť to může významně ovlivnit kvalitu signálu.
Dobrou kvalitu poskytne ještě vstup S-Video, který obsahuje Amiga CD32, kompozitnímu vstupu se spíše vyhněte.
Toshiba bere signál z Amigy naprosto bezproblémů a již při nahodilém zapojení dosáhnete poměrně kvalitního obrazu, který se nijak nechvěje a jak je dobrým zvykem LCD technologie také nebliká, přestože běží v PALU jen v 50 Hz. Tuner televizoru, který zřejmě běží v rozlišení 640x480 umožňuje do značné míry zobrazení overscanu, který Amiga používá (matrice má totiž rozlišení 800x600).

Zadní panel televizoru: najdete zde konektory pro připojení přes SCART, S-Video, AV, VGA. Nechybí ani výstup na externí repro.

 

Kladné stránky
Mezi největší klady patří velmi jasné a kontrastní barvy a stálost obrazu a to dokonce i v Interlace (televizor se do tohoto režimu automaticky přepne). Samozřejmostí je plynulost jakéhokoliv pohybu, vertikálního i horizontálního scrollování, a to díky tuneru běžícího v 50 Hz.

Záběr ze hry Ruffian, zapojení přes konektor SCART

Velmi příjemná záležitost: prokládané (tedy interlaced) režimy běží na televizoru jasně a bez jakéhokoliv blikání. Díky tomu si můžete užívat například hry Evil's Doom, bez obtěžující nestálosti obrazu, jako kdyby jste měli scandoubler s flickerfixerem.

Efekt Flickerfixeru ocení zejména příznivci Macintosh emulátoru Shapeshifter, protože odpadá nepříjemné blikání interlaced módů. Díky externímu videodriveru TurboEVD je rychlost emulace hi-resu ve 256 barvách i na AGA chipsetu velmi solidní.

 

Záporné stránky
Souvisí s procesem převodu Analog-Digital při zpracování obrazové informace. Nezanedbatelnou roli hraje také kvalita kabelu.
Co se kvality obrazu týká povšimnete si jemného reliéfu okolo hran obrazových objektů. Svou roli zde hraje například interpolace, když televizor můsí vyrovnat lo-res rozlišení u her na originální rozlišení displeje. Dále se setkáte s jemným šumem v obraze – u jednotlivých bodů v barevné ploše se projevují výchylky stálosti barevného odstínu.
Významnou roli také doba odezvy displeje, která činí 16 ms, a nutno říci, že by bylo žádoucí mít jí tak o polovinu nižší, protože při rychlých posunech si všimnete efektu "zanechávající stopy". Není to ale nijak tragické, postiženy jsou zejména hry typu pinball s jejich horizontálními extra rychlými scrollery.
V neposlední řadě nutno zmínit také omezená velikost overscanu, který je na viditelné oblasti displeje. V základu je obraz trochu posunut více směrem doprava, část overscanu není viditelná.

Reliéf okolo písmen v okně AmigaDOS CLI (zapojení přes SCART). Tento nežádoucí efekt lze docela dobře potlačit snížením ostrosti v nastavení televizoru, obraz působí potom měkčím dojmem. Při hraní her na nastavení ostrosti v podstatě nezáleží, běží ve valné většině v lo-resu a "změkčení" tak může být někdy i přínosné.
Nepříliš vysoké kvality dosáhnete připojením přes konektor AV. Přestože na první pohled je obraz usopkojívý, je však více změkčilý, obsahuje více duchů a barvy se dost slévají. Přes SCART je vše výrazně lepší.

Záběr ze hry SWIV (WHDLoad na A4000). Naštěští jen málo her využívá širší overscan, a tak částečně omezená velikost viditelného overscanu na pravé straně nebývá zpravidla problémem.

 

Možnosti nastavení a ovládání
K ovládání slouží tlačítka na televizoru a zejména dálkové ovládání, kde snadno přepínáte mezi jednotlivými vstupy a režimy.
Nastavení obrazu můžete ovlivňovat v Menu televizoru. Můžete ovlivňovat kontrast, jas, barvu, ostrost (šikovné na potlačení reliéfu obrazových hran) a odstín barvy. Dále můžete nastavit například úroveň potlačení šumu, vypnout nebo zapnout vestavěné reproduktory a podobně.

Ovládání televizoru je nejpříjemnější pomocí dálkového ovladače, který zpřístupní všechny možnosti nastavení televizoru pomocí On-Screen menu. Vpravo na obrazovce vidíte seznam vstupů a zdrojů videosignálu, mezi nimiž lze snadno přepínat. Tak můžete mít zapojen např. základní videovýstup z Amigy na SCARTu (EXT1) a výstup z grafické karty (PC) a mezi nimi přepínat.

Všechna důležitá nastavení změníte v On-Screen menu. Toto konkrétní se týká videovstupů SCART, S-Video, AV. Všechny vámi nastavené parametry se uloží do paměti a můžete si vytvořit několik takovýchto přednastavení a poté mezi nimi snadno přepínat.

 

Ostatní postřehy a tipy
- Pokud vám vadí posunutí obrazu směrem doprava, v systému si můžete pomocí nastavení overscanu v preferencích obraz posunout doleva a vycentrovat. Toto se týká jen systému, netýká se ne-systémových her a dem.
- Při přepnutí Amigy z režimu PAL do NTSC obraz nenaběhne. Toto se týká připojení přes kabel Scart, přes AV kabel toto kupodivu funguje.
- Pokud máte Amigu CD32 v NTSC verzi, uvidíte obraz v barvách pouze v režimu NTSC. Při pokusu o přepnutí do PALu je obraz deformován a pouze černobílý.

Záběr na uvítací obrazovku Amigy CD32, zapojeno přes S-Video, běžící v NTSC

Provozování Amigy v režimu grafické karty
Grafickou kartu propojíte s televizorem pomocí standardního 15pin kabelu VGA. Chování displeje je shodné s monitory LCD, s vyjímkou toho, že nativní (maximální a tedy nejostřejší) rozlišení činí 800x600 bodů. Rovněž velmi vhodné je nastavit obnovovací frekvenci na 50 Hz. Dosáhnete tak největší plynulosti obrazových scén a vyhnete se nežádoucímu cukání obrazu.
Toto vše v pohodlnosti nastavíte v CGX Mode, nebo P96 Mode.
Výhodou je, že máte na jedné televizi obraz jak z grafické karty tak i z videovýstupu Amigy a mezi nimi jednoduše přepínáte.
Pokud se snad odvážíte (nedoporučuji :) ) zapojit do televizoru i počítač s jiným OS než je AmigaOS, budete si muset 50 Hz režimy sami ručně vytvořit, pokud to vaše grafická karta umožňuje a v nastavení programu DxDiag přepsat obnovovací frekvenci na 50 Hz, jinak je to pěkná cukavka.

Záběr obrazovky Workbenche (OS 3.1), běžícím pod Cybergraphics v4 na grafické kartě Cybervision 64/3D v rozlišení 800x600 (50 Hz) na Amize 4000. Obraz je v tomto případě naprosto ostrý a plynulý, neboť se jedná o tzv. nativní rozlišení displeje. Červíčkem v třešničce snad může být jen právě ono poměrně malé rozlišení..

Detailní záběr na obrazovku z výstupu přes grafickou kartu

Ladit se dá také i signál z výstupu grafické karty.

Provozování Amigy se scandoublerem ve VGA režimu televizoru
Zkušenosti ze zapojením VGA výstupu Amigy 3000 budou doplněny.

Obdobné televizory
Na trhu jistě narazíte na obdobné LCD televizory podobných parametrů. Při nákupu však dbejte na to, aby televizor obsahoval tuner s rozlišením 640x480. Při několika našich namátkových testech jsme totiž zjistili, že modely s rozlišením 800x600 s videovýstupem Amigy vůbec nepracují a zobrazí pouze modrou obrazovku.
Odzkoušený a funkční je například:
Philips 20PF4121 (LCD televizor, Scart, úhlopříčka 51 cm, rozlišení 640x480, kontrast 500:1, zvuk Stereo 20 W, Surround)
Odzkoušené a nefunkční je například:
Grundig 20LCD515700 (LCD televizor, SCART, úhlopříčka 51 cm, rozlišení 800x600, kontrast 600:1, zvuk Stereo 10 W)


Alternativy
- Alternativou může být například použití Scandoubleru a zapojení Amigy na klasický monitor LCD (musí podporovat režim 50 Hz). Nevýhodou však je vysoká cena a nedostupnost Scandoublerů a navíc známé problém při zobrazení obrazu ze Scandoublerů na LCD (vertikální pruhy v obraze a jiné zkreslení například u interního SD Micronik).
- Připojení Amigy na LCD monitor s TV-tunerem. Některé modely obsahují rovněž Scart vstup a obraz je potom dost kvalitní, je zde ale riziko vysokého třesu obrazu (například u modelu 19" LCD LG Flatron M1921A-BZ).
- Připojení Amigy na klasický LCD monitor přes externí TV-tuner. Nevýhodou je absence SCART vstupu a nemožnost nastavení 50 Hz (z toho plynoucí neplynulost obrazového pohybu, obraz je zpravidla natvrdo nastaven na 60 Hz a díky tomu to trhání v obraze). Riziko výrazného třesu v obraze u TV-tunerů s rozlišením 1280x1024 (například AVER TV-Box 7), u tunerů s rozlišením 1024x768 obraz stabilní (např. Hercules TV on Screen, Genius TVB-S201 Pro)
- Použití klasického CRT video monitoru či CRT televizoru :)


Amigoun & reKTor