Kniha návštěv
QUIET DRIVE
Uvažovali jste někdy o tom, jak ztišit svou „nadupanou“ Amigu, ale nevíte jak nato? V této recenzi se zaměříme na jednu z možností, jak utišit hluk, který vydává harddisk, zvláště pokud máte nějaký výkonný vysokootáčkový disk, např. ve verzi SCSI.

Pevný disk zpravidla vydává nejen nepříjemný „plechový“ vysokofrekvenční zvuk, ale navíc se poměrně hodně zahřívá, proto je třeba dbát na to, abychom při jeho utišování nezanedbali zajištění jeho ochlazování.

Mám ve své Amize 1200 pevný disk Seagate Barracuda 4XL 4,55 GB 7200-otáčkový SCSI-2 50-pin. Jeho přenosová rychlost se na řadiči od Phase5 pohybuje okolo 7-8 MB / s, což je na Amigácké poměry slušný výkon. Jak je známo, SCSI řadiče jsou na Amize nejvhodnější řešení, jak připojit rychlý disk, bez přílišné zátěže na procesorovém výkonu (podporují totiž DMA přenos). Problém je v tom, že starší SCSI disky bývají zpravidla hodně hlučné, vydávají velké množství tepla a také jejich kapacita je do jisté míry omezena. Navíc jsou v dnešní době již velmi těžko sehnatelné (rok 2006) a drahé.

Při hledání možnosti jak ztišit pevný disk mě, kromě ještě jedné nabídky německé fy SILENTMAXX, upoutala nabídka japonské fy SCYTHE, která pro tyto účely nabízí svůj produkt QUIET DRIVE, což je celokovová skříň o velikosti 5,25“ zařízení (jako je např. CDROM), vyrobena za tím účelem, aby se do ní zamontoval harddisk o velikosti 3,5“ a bylo tak zajištěno jeho značné utišení, snížení vibrací a zároveň slušné pasivní chlazení. Skříň je původně určena pro ULTRA-ATA či SERIAL-ATA disky používané na PC, ale pokud váš disk nepřesahuje rozměry klasického harddisku, dostanete do boxu také váš starší SCSI disk. Box je dimenzován až do 10000 otáček, takže s mým SCSI diskem by neměly být problémy jeho uchlazení. Box jsem po našetření příslušné částky (950 Kč) objednal a po čtrnácti dnech jsem si ho odnášel domů.

Samotný case je zabalen v pěkném černém stylovém obalu, s heslem „tichý a chladný“ – a to je přesně účel produktu. Na zadní straně krabice najdeme i podrobný řez vrstvami boxu s popisem. Co tedy všechno dostaneme? Samotný kovový box, rovněž v černém provedení, krátkou propojku napájení ATA disku a krátký Serial ATA kablík a montážní šroubky. Nechybí stručný jednostránkový návod instalace ve třech světových jazycích, čeština bohužel chybí.

Popišme si nyní stručně instalaci Amigáckého SCSI disku do tohoto ztišovacího boxu, která se nijak zásadně neliší od standardní instalace PC disků:

- Připravíme si náš harddisk a napojíme na něj datový kabel i napájecí propojku. Otevřeme ztišovací box a vyjmeme vnitřní hliníkový kryt. Ten nasadíme na harddisk a pečlivě našroubujeme. Tento vnitřní kryt slouží jako pasivní chladič a vodič tepla. Dále na tento kryt nalepíme ze spodu i zhora teplovodivý gelový izolant. Ten vyplňuje místo mezi vnitřním krytem a samotnou plochou boxu.

-
Nyní můžeme pevný disk vložit do samotného case boxu. Orientace založení je zřejmá dle vnitřních drážek. Všechny kabely narovnáme, aby nepůsobily nechtěný únik hluku. Když disk usadíme můžeme namontovat vrchní část krytu boxu. Jistě jste si všimli gumového rámečku, obepínajícího case zevnitř boxu, ten slouží k utlumení vibrací, které vznikají při chodu disku. Vrchní kryt bychom měli nasadit velmi těsně a poté po stranách opatrně zašroubovat. Při tomto se mi nedařilo kryt kvalitně zašroubovat a nechtěl jsem zničit gumu, do které se šroubky (závity) šroubují, tak jsem se nakonec rozhodl jen pevně kryt zalepit silnou izolepou, což svůj účel plní shodně.

-
Nyní celý box uchopíme a namontujeme do volné pozice v naší Amiga skříni. Celá konstrukce boxu je šikovně uchycena na čtyřech antivibračních gumových spalíčcích, přes které se našroubují do volné pozice a tlumí vibrace, které by se jinak přenášely na konstrukci Amiga skříně. Nezapomeneme zapojit kabely (také u ostatních zařízení) a je hotovo.

Nyní můžeme nastartovat Amigu a kochat se citelným snížením hluku v celé sestavě.

Několik tipů na závěr:
- Při montování disku třeba dbát na vzdálenosti mezi řadičem a diskem (disk bude zamontován v 5,25“ pozici jako např. CDROM)
- Pokud chcete ještě více utlumit hluk harddisku, nemusíte ho montovat do 5,25“ pozice, ale raději celý box vypodložte molitanem a vložte na spodek case, tím se ještě výrazněji utlumí hluk (pozor na délku kabelu).

Resumé:
Slušné ztišení, i když se může zdát celkem drahé.

- PRO: možnost montáže do towerové Amigy, slušné ztišení, slušné chlazení (disk má v boxu stejnou či mírně lepší teplotu než bez boxu)
- PROTI: cena, trochu pracná instalace, nutnost delší kabeláže, pracná demontáž v případě kdy potřebujete disk vyměnit či přenášet


Na závěr zvuková ukázka:
Hlučnost disku bez použití ztišovacího boxu
Hlučnost disku po zabudování do ztišovacího boxu

Sepsal a odzkoušel Amigoun