Kniha návštěv


PŘEPÍNAČE VIDEO SIGNÁLU


Jako jeden ze spousty uživatelů počítače AMIGA s grafickou kartou jsem již hodně dávno narazil na problém dvou výstupů grafického signálu (PAL(NTSC)/GFX). Nabízí se pár možností, jak tento problém vyřešit a tak je jen na nás kolik jsme ochotní investovat. V následujícím článku předpokládám, že máte Amigu s grafickou kartou a scandoubler - případně flickerfixer.


MOŽNOSTI ŘEŠENÍ
1) jeden monitor
2) dva monitory
3) dvouvstupový monitor
4) grafická karta s integrovaným scandoublerem
5) pasívní přepínač video signálu
6) aktívní přepínač video signálu
7) použití externího TV tuneru

1) JEDEN MONITOR

Máme-li dva výstupy a jen jeden monitor, tak jsme toho ještě moc nevyřešili. Před spuštěním počítače se musíme rozhodnout, který výstup budeme právě potřebovat a tam pochopitelně připojíme monitor.

2) DVA MONITORY

Neprofesionální řešení, které zatím praktikuji i já. V případě, že máte dost místa na pracovním stole se to dá tolerovat (LCDčka spoustu místa a el. energie ušetří!).

3) DVOUVSTUPOVÝ MONITOR

Dřív se prodávaly, ještě před rokem jsem je viděl v obchodech (SONY, EIZO), takže někde se snad sehnat dají. Dvouvstupový monitor je však velmi drahý, přibližně jako dva jednovstupové monitory shodných technických parametrů (pravděpodobně ovlivněno nízkou poptávkou). Z našeho pohledu se jedná o velmi dobré řešení a záleží jen na kvalitě monitoru, protože jeho invaci budete pochopitelně co nejvíce odkládat.

 

4) GRAFICKÁ KARTA S INTEGROVANÝM SCANDOUBLEREM

Výrobci některých grafických karet (CV64, CV64/3D, Picasso IV, a snad i další) řešili problém 2 vstupů velmi elegantně. V podstatě jde o to, že klasický signál Amigy se bere z video slotu, do kterého se připojí scandoubler. Výstup z grafické karty je se scandoublerem propojen pevně (P IV), nebo krátkou drátovou propojkou (CV). Součástí scandoubleru je i elektronický obvod, který zajišťuje přepínání mezi právě aktivním signálem (PAL/GFX). Monitor zapojíme pochopitelně do scandoubleru. Problém nastává u vzájemné nekompatibility videoslotů - v A2/3000 je videoslot o několik pinů kratší než v A4000. Elegantně a vůbec nejlépe je tento problém vyřešen u karty Picasso IV, která obsahuje integrovaný universální scandoubler pro všechny videosloty (A2/3/4000 a pravděpodobně i pro A1200 s MicroInk Z2/3/4 sloty). Finta spočívá v tom, že v místě, kde v A2/3000 videoslot končí je scandoubler vyříznut a dále pokračuje, tak aby zaplnil celý videoslot v A4000. U nejrozšířenější grafické karty v našich zeměpisných šířkách (viz anketa AC-3) tedy CV64/3D, jejímž štastným vlastníkem jsem již řadu let i já nastává v kombinaci s A2/3000 vážný problém - scandoubler se do videoslotu vůbec nevejde!!! (u A4000 je pochopitelně vše v pořádku).

 

5) PASÍVNÍ PŘEPÍNAČ VIDEO SIGNÁLU

Stejně jako mnoho z Vás jsem se snažil problém dvou grafických výstupů vyřešit pomocí „laciného“ VGA přepínače (v mém případě přepínač Maxxtro, cca 500 Kč bez propojovacích kabelů). Tento přepínač jsem začal shánět a brzy jej i sehnal po přečtení článku z některého AR-CD od našeho současného šéfredaktora. Hned jak jsem ho doma zapojil, nabyl jsem přesvědčení, že mi prodali rozbitej krám. V čem byl problém? Zobrazení signálu z grafické karty bylo rozostřené a plné duchů. Naproti tomu výstup z flicker-fixeru nejevil žádné známky degradace. Druhý den jsem přepínač odvezl zpět do obchodu a reklamačnímu technikovi jsem popsal jak přepínač „funguje“ (tzn.: „se zvyšující se horizontální frekvencí signálu z grafické karty úměrně klesá kvalita signálu propouštěného přepínačem“). Technik nevěřícně kroutil hlavou a se slovy, že už jich pár prodali a nikdo si nestěžoval šel pro nový a vyměnil mi ho. Po zapojení druhého přepínače (fungoval úplně stejně blbě jako ten první) se splnilo to, co jsem předpokládal - bednička propouští správně obraz jen s nízkou horizontální frekvencí cca 38 kHz (což odpovídá např. rozlišení 800x600/60 Hz). Proč výrobce tyto podstatné informace neuvádí v technické dokumentaci? Nejspíš proto, že k výrobku žádnou nepřikládá a spokojí se pouze s líbivými hesly na krabičce: „Zapojíte snadno a rychle!“, „Nepotřebujete žádný další zdroj napětí!“, „Vysoká kvalita přepínací páčky“ atd. Sečteno a podtrženo - pokud máte výkonnější monitor než Microvitec s VGA redukcí a grafickou kartu alespoň Picasso II tak tudy cesta rozhodně nepůjde.

 

6. AKTÍVNÍ PŘEPÍNAČ VIDEO SIGNÁLU

Konečně se dostáváme k bodu, ve kterém vidím řešení pro všechny movité majitele nadupaných strojů (např. PCI + VooDoo). Nevím, kolik firem se zabývá podobnými výrobky - zcela určitě jich moc nebude. Před několika dny jsem narazil na firmu ATEN a právě o jejím výrobku s označením VS-881 si teď krátce něco povíme. Jedná se do jisté míry o podobný výrobek, jako v předchozím bodě, ovšem dotažený do zdárného konce a celkem předimenzovaný. Připojit k jednomu monitoru můžeme až osm počítačů najednou a mezi nimi pak dálkovým ovladačem, či ručně přepínat. Podpora zobrazení: VGA, SVGA a XGA. Maximální rozlišení do 2048x1536 (bohužel výrobce neuvádí při jaké obnovovací frekvenci!). Přístroj je nutné napájet dodávaným adaptérem (AC 9V, 4.5W). Celkový vzhled můžete posoudit z firemního obrázku - vypadá pěkně, skoro jako discman. Výrobek není zrovna levný - cca 5700 Kč včetně DPH (www.krup.cz). Na závěr musím zdůraznit, že přístroj jsem v akci neviděl a tak nemohu zaručit zda uváděné hodnoty od výrobce jsou pravdivé. Na druhou stranu o něm dost uvažuji a tak je docela možné, že do některého dalšího čísla AC napíši podrobnou recenzi.

 

7. Externí TV Tuner

Takovou krajní variantou vyřešení problému s nemožností zobrazení PALu na obrazovkách moderních monitoru či LCD se jeví použití externích TV tunerů. Jedná se o boxy, které se zapojí k monitoru přes klasický VGA kabel. Bývají průchozí - umožňují zapojení Amigy/PC do tuneru a tuner k monitoru. Tuner se zapojí do sítě a připojí se k němu klasický kompozitní AV výstup z Amigy. Připojí se ostatní kabely. Pak se jen přes dálkové ovládání přepíná mezi obrazovkou Amigy PAL - Video, a grafické karty Amigy CGX/P96. Nemusím asi psát, že kvalita signálu z AV výstupu je nízká, tunery sice mnohdy umožňují použít i rozlišení 1280x1024, ale neostrosti obrazu a šumu se tím stejně nevyhnete, to již vyplývá ze samotné úrovně kvality AV. I když nutno počítat s horším obrazem než na klasické kvalitní TV. Použití v případech, kdy je klasický scandoubler dodostupný, nebo finančně nevýhodný a málo využívaný. K testování byl použit TV tuner AVerTV Box7 Live, orientační cena 2400,-.

reKTor