Kniha návštěv

Origyn Web Browser (OWB) pro Amiga OS 4

O Origyn Web Browseru jistě slyšel málokdo, a ten kdo nesleduje dění kolem Amigy už asi vůbec ne. Přesto má tento projekt velký význam zejména pro Amiga komunitu. Přináší totiž Amize to, co tu několik let citelně chybělo a kvůli čemu mnoho lidí přestalo Amigu aktivně používat. A příčina - absence kvalitního internetového webového prohlížeče.

obr: Výchozí stránka prohlížeče OWB.. obr: Amiga Times Magazin v podání OWB..

Trocha zamyšlení a pohled do historie

V dobách, cca před 12-13 lety, kdy začal internet pomalu pronikat do běžných domácností, nebyl problém připojit se do internetu také s Amigou. Internetové stránky byly relativně jednoduché, webové technologie měly svojí budoucnost teprve před sebou a Amiga měla ještě slušnou řádku věrných programátorů. Na web jste si mohli vybrat prohlížeč - napříkad z těch nejznámějších byly Voyager, IBrowse, Aweb. Na ostatní služby jako FTP, IRC apod. bylo také programových klientů dostatek.
Časem, jak se vývoj software zpomaloval a hardwarová náročnost nových softwarových technologiích rostla, začaly staré programy ukazovat svojí slabinu v kvalitě poskytovaného uživatelského komfortu a schopností.
Mnohdy nezbylo nic jiného než provozovat internet například pod linuxem.
Ani s postupujícím časem a vznikem několika hw a sw platforem - Pegasos/MorphOS, AmigaOne/AmigaOS4 se mnoho nezměnilo. Nadějné byly snad jen projekty Sputnik (pro MorphOS) a Amaya (pro AmigaOS4 a prostředí Cygnix), jejichž vývoj je však pomalý a nejistý.

obr: Proberův Amiga Site přes OWB.. obr: A pohled do fóra na OWB..

OWB - koncepce a schopnosti

Situace se začíná obracet k lepšímu po vánocích roku 2007, kdy italský programátor Andrea Palmate naportoval stávající zdrojáky webového prohlížeče Origyn Web Browser pro Amiga OS4.
OWB, jak se píše na oficiálních stránkách vývojářů je webový prohlížeč, navrhnutý pro mobilní zařízení jako jsou mobily, portabilní média přehrávače, set-top-boxy a TV dekodéry a jiné domácí spotřební zařízení. BSD licence umožňuje za splnění dohodnutých podmínek jeho naportování pro specifický operační systém (v našem případě AmigaOS).


OWB přináší na Amigu zejména tyto "vymoženosti":
- Javaskript (dle přiloženého manuálu funkční na 99% stránkách)
- CSS (kaskádové styly), zodpovědné za správné formátování (a tudíž zobrazování webových stránek)
- funkční zobrazování češtiny (též díky schopnostem OS4)
- použití TrueType fontů pro vykreslování stránek
- SSL (šifrované přenosy)
- další technologie

Díky tomuto se internetové stránky zobrazují korektně a pěkně..

obr: Seznam přes OWB.. obr: A trochu googlení na OWB..

Vývoj programu

Vývoj programu závisí jednak na samotných vývojářích programu, jednak na schopnostech autora Amiga portu. Jelikož se však jedná o prohlížeč vyvíjený nezávisle na konkrétní platformu, dá se předpokládat jeho zdokonalování do budoucna. Amiga portu se záhy po uvedení první verze ujal programátor Jörg Strohmayer, známý vývojem souborového systému Smart file system, též autor mnoha AmigaOS4 prográmků. Amiga portu věnuje značné úsilí, jak je vidět z toho, že každých cca 10 dní se objeví nová verze portu.
Tak se za dobu od prvního uvedení amiga portu podařilo implementovat navigační lištu, posuvníky, možnost stahování souborů nebo záložku s oblíbenými stránkami. Autor urychluje chod programu například implementací systému fontů z OS4, zrychluje překreslování grafiky a scrollování stránek.
Zbývá však ještě spousta práce, přesto se program stává použitelným i pod Amiga OS4 Classic, což těší zejména majitele příslušného "starého železa" a kultovní Amiga členy.
V neposlední řadě je nutno zmínit fakt, že autor již vypustil i verzi zkompilovanou pod Amiga OS3, což se jeví být velikou nadějí pro budoucí projekty typu Natami, nebo uživatele systému Amithlon.

obr: Domovská stránka prohlížeče OWB.. obr: Stahování souboru z Aminetu přes OWB..


Klady a zápory
+ program je velmi kompatibilní co se týká zobrazování a formátování stránek
+ funguje bez problémů čeština (pouze u verze pro AmigaOS4)
- zatím poměrně pomalý (nejhůře 68k verze, což jistě nepřekvapuje, též pod Amiga OS4 classic žádný rychlík)
- některé nefunkční elementy (například přepínače, vyplňování některých formulářů)
- neumí rámce (a tudíž ani stránky například AKF klubu)
- chybějící pluginy - např. flash, java
- občasné zavářky
- velká spotřeba paměti RAM (a s tím související deadlocky).


Instalace a test programu

Instalace programu pod AmigaOS4
Na stránkách Aminetu si stáhněte OWB.lha. Jedná se o verzi programu 1.21.
Program rozbalte na libovolné místo na hardisku.
Z hlavního adresáře zkopírujte sobory končící .so do lokace SOJBS:, též prekopírujte obsah adresáře workbench/devs do DEVS:
Volitelnou možností je instalace corefontů z Window$. Návod a postup naleznete zde: http://www.amigans.net/modules/AMS/article.php?storyid=24
Spočívá v tom, že základní truetype fonty zkopírujete do fonts:_TrueType a příslušné .otag a .font z corefonts.lha do Fonts:
Nakonec doinstalovat nejnovější verzi ze stránek autora.

Instalace programu pod AmigaOS3
Nejnovější verze již vyžaduje Amiga OS 3.9 Boingbag 2.
Program rozbalte na libovolné místo.
Ujistěte se, že máte instalovanou knihovnu IXemul (ver 48) a prostředí Ixenv
Pokud zkoušíte pod WinIUAE budete potřebovat též AmiTCP stack (stačí demo verze 4 z Aminetu), to rozbalíte na libovolné místo na disku a provedete příslušný assign AmiTCP:

Orientační rychlost programu:
Zobrazení stránek (do úplného načtení)
amigans.net - 13 s
amiga.probers.info - 19 s
seznam.cz - 11 s
Testováno na A3000, Mirage, CS604/233+UWSCSI, CVisionPPC, AOS 4 Classic.
Rychlost vykreslování stránek se o poznání zvýší použitím renderovacího fontu embedded, ale na úkor toho, že přestane fungovat čeština.


Závěrem

Nadějný projekt, při současném tempu jeho vývoje jsou vyhlídky velmi slibné.
pozn. všechny obrázky jsou vytípané z verze OWB 1.18 (AOS4)

Vývojářská stránka projektu: http://www.sand-labs.org/owb/
Amiga verzi programu najdete na:
http://www.strohmayer.org/


Sepsal a otestoval
Amigoun & reKTor