Kniha návštěv

MiST - Další z desek na bázi FPGA klonujících nejen Amigu

Úvod

Tak jako Minimig byl vytvořen za účelem naklonování původní Amigy pomocí moderní technologie, tak také podobně projekt MiST.
Desku navrhl till.harbaum, dřívější uživatel počítače ATARI ST. Inspiroval se právě Minimigem a jeho cílem bylo vytvořit něco podobného pro klonování ATARI ST. Přestože byla deska vytvořena právě za účelem re-implementace ATARI ST, nejdřívě na ní byla rozběhnuta AMIGA, protože upravit jádro z Minimigu bylo pochopitelně jednoduší, než začít portovat STčko.
Till chtěl aby deska byla podobně jednoduchá, levná, nicméně za použití dnes již výkonnějšího FPGA, větší paměti, USB apod.

obr: základní desk MiSTu (zdroj: oficiální stránky MiSTu)


Parametry MiSTu

Altera Cyclone EP3C25 FPGA
32 MB 16 bit wide SDR SDRAM
AT91SAM7S56 ARM IO controller
MAX3421E USB host controller
TUSB2046 USB HUB

k dispozici jsou 4 porty USB, 2 klasické AMIGA-ATARI Joystick porty, VGA-výstup, audio-výstup, slot na SD-kartu.

Provozování MiSTu

Rozběhnutí MiSTu je velice snadné. Stačí na SD-kartu nakopírovat vlastní zaváděcí jádro, v případě Amigy také Kickstart, a vlastní obrazy disket ADF či obrazu pevného disku HDF. Pak již stačí jen k MiSTu připojit USB klávesnici, USB myš, standartní Amiga/Atari joystick a je hotovo. Pokud máte Minimig pak nebudete zaskočeni, jádro a tudíž ovládání je převzato prakticky beze změny, vše funguje prakticky shodně jako na Minimigu jen s menšími rozdíly.

obr: MiST v praktické skříni

MiST se napájí standardním Micro-USB konektorem jako se používá u smartphonů, celá deska má velmi malou spotřebu (další z výhod oproti emulátorům :).
Jak je patrné z uvedených parametrů desky, MiST neobsahuje reálný procesor 68k, reimplementace procesoru je zajišťována samotným FPGA za použití kódu TG68 core. Ten replikuje procesory 68000, 68010 a 68020-alpha. Samotný výkon takto replikovaného procesoru se v reálu podobá výkonu procesorů 030. Velkým přínosem pro běh Amigy je také větší základní paměť na desce, díky tomu si můžete aktivovat až 8 MB Fast-RAM+ 1,5MB Slow-RAM+ 2 MB Chip-RAM.

obr: MiST ve své slušivé kradičce :)


Srovnání s originálním Minimigem

Výhody MiSTu
+ kvalitnější VGA výstup
+ větší paměť RAM (ocení nejen uživatelé WHDLoad, ale i uživatelé aplikací)
+ možnost nastavení procesorů 68010/020alpha (umožní například ukončení WHDLoad her bez nutnost resetu)

Nevýhody MiSTu
- absence reálného procesoru 68k (tím také o něco nižší kompatibilita)
- nefunkčnost freezeru Action-Replay-III

Drobné rozdíly
Použití USB periferií oproti PS2

obr: MiST v plné sestavě


Testy

I když výkon FPGA "emulace" nelze spolehlivě měřit přes standardní benchmarky, přesto si lze pomocí nich učinit určitý obrázek o výkonu.

obr: Dhrystones test v podání MiSTu s 020 alpha jádrem.

obr: OSD menu a ovládání jak jsme zvyklí z Minimigu

obr: Pár Amiga her v podání MiSTu, no problem

 

Alternativní jádra

ATARI ST
Emulace STčka, resp. STEčka (TOS v1.2 - v2.06) je v současné době neustále vylepšována autorem projektu. Už nyní lze spouštět programy a hry i když je ještě hodně chyb v jádru, takže ne vše lze spustit korektně. Používat můžete kromě obrazů disket ST také obraz harddisku ACSI, což je příjemné, protože velká většina her je již adaptována pro spuštění z HDD podobně jako u Amigy a jeho vynikajicím WHDLoad. Na Atari se tento systém nazývá HAGA. Faktem je, že co jsem si nějaké ty ST hry spustil, tak moc nadšený nejsem, kvalita AMIGA her je bez diskuze o dvě úrovně výš...
S přídavným modulem lze dokonce na MiSTu provozovat i MIDI. Jádro obsahuje také emulaci grafické karty, takže si můžete systém a programy, které to podporují, pustit ve vysokém rozlišení.

obr: OSD menu v případě jádra ATARI podobné jako u Minimigu, přehledné a snadno ovladatelné.

obr: Sysinfo na ATARI, Monochrom rulez.

obr: TOS 1.4 , MiST

obr: Pár her z ATARI ST v podání MiSTu...

 

ATARI 800
Mezi další počítače provozovatelné na MiSTu je také 8-bitové ATARI.

ARCADE
V poslední řadě lze na MiSTu spustit také několik her z ARCADE machines.

obr: MiST spouští ARCADE Pacmana

 

Shrnutí

MiST by měl být podle autorova záměru jakýmsi Next-gen Minimigem. Faktem ale je, že oproti původnímu Minimigu (s ARM kontrolérem) v současné době nepřináší nic tak převratně uchvatného. Emulace zústává na úrovni 68000, případně 68010 (emulace 68020 je nedokonalá) a chipset je pouze OCS/ECS. Výhodou je především pohodlnost provozu díky zvýšené paměti RAM. Je tak možné bez problému provozovat MiST s emulovaným hardiskem, a tímpádem pohodlně spouštět aplikace a hry.
Samozřejmě hlavní zaměření MiSTu je ATARI ST, na které je primárně určený, takže zejména ATARIsti si, pochopitelně po dalším zdokonalení vlastního jádra a zvýšení kompatibility, jistě přijdou na své.

Sepsal a odzkoušel Amigoun, amiga1200 zavináč volny tečka cz