Lost Dutchman Mine
(1989 Magnetic Illusions)

Slunce pálí do zad a žízeň už je neúnosná, teplota soupá téměř k 40° C a k řece Salt river zbývá ještě necelých pět mílí. V americké divočině v arizonských horách Superstition Mountains celkem běžný den. Kdyby můj náklad netáhnul oslík Alice asi bych tady padnul vyčerpáním. Poslední síly mi dodává jenom pevná vůle, že ten důl najdu. I kdybych měl prošmejdit třeba 50 takových jeskyní co tu všude jsou. Až si tady to okolí pořádně zmapuju, určitě budu chytřejší. Chlápek, z hospody, co jsem ho včera obehrál v kartách, prohrál i kus starodávné mapy, kterou snad načrtnul sám Jacob Waltz.. Kde ale budu hledat další kusy mapy, aby mi to dávalo větší smysl? Zbývá ještě 2 míle a budu u řeky. "Svist" "svist" uííí a aa ááá uá!! Apačové jsou mi zase v patách, snad je zastraším několika schopnými výstřely. Podařilo se.. Řeka už je vidět. Trochu se občerstvím, nachytám několik ryb do zásoby a vyrazím do hor....

Tak nějak by se dala popsat atmosféra hry Lost Dutchman mine. Úkolem je přežít v americké divočině a najít legendární zlatý důl, kde prý je je zlata tolik, že se dá seškrábat pouhým nožem. Hra běží v reálném čase, střídá se noc a den, vaše kondice závisí na konzumaci jídla a nápoje, můžete se pohybovat po městě, nakupovat, prodávat nalezené zlato, můžete se pohybovat po kraji a hledat zlato v jeskyních..

Hra
Hned na začátku se ocitále jako tisíce jiných prospektorů v jedné osadě jen s několika málo dolary a touhou zbohatnout. Vaším úkolem bude nakoupit výstroj, přividělat si rýžováním zlata v řece, hlídat si zásoby jídla, vyrazit do hor, vydělat víc pěněz a hlavně najít legendární důl. Bránit vám v tom bude počasí, indiáni, lupiči, jedovatí hadi a v neposlední řadě rozlehlost oblasti, kde se budete pohybovat. Ve hře je prý více než 100 jeskyní (já bych si troufnul tipnout, že jich je možná i 150).

Město
V obchodě nakoupíte. Na začátku nemáte moc peněz tak si kupte třeba pánvičku na rýžování zlata v řece, pak nějaké ty nádobky na vodu, udici a můžete vyrazit k řece. Až trochu narýžujete, nezapomeňte nachytat ryby ať máte co jíst.

V Assay office zlato prodáte. Můžete pak dokoupit krumpáč, s kterým budete kopat zlato v dolech.

Hodí se i lano, rukavice, oblek, zbraň a tak dále.

Doktor vás uzdraví ze zranění, banka uloží peníze, místní noviny jsou k ničemu, v salónu se můžete vyspat nebo zaholdovat kartám, assay office odkoupí váší zlatou rudu, na farmě koupíte oslíka, aby táhnul věci za vás.

Krajina
Po krajině se pohybujete jako černá tečka po mapě. Je tu poušť s rizikem přepadení indiány, bandity a hady.

Bezpečné je chodit po cestě, nebo podél řeky či v horách.

U řeky se občerstvíte a nalovíte ryby. V bezprostřední blízkosti hor oblevíte opuštěné doly a jeskyně.

Doly a jeskyně
Nezapomeňte si vzít svítilnu a sirky, jinak nic neuvidíte. Po laně se spustíte tam, kam se jinak nedostanete. Krumpáč narube zlato.

aa

Tipy a postřehy
Hra mě kdysi dost bavila, ale nic moc jsem neobjevil. Podařilo se mi sice vyhrát kousek mapy od karbaníka, ale z toho jsem nic nevyluštil, scházely další části mapy a kde je najít? Krajina je rozhlehlá a zachvíli člověk ztratí přehled, jaký důl už navštívil a kde ještě nebyl.. Už jsem si myslel, že hra nejde dohrát, nechal jsem hraní bez výsledku..

aa

Nedávno jsem na jakémsi fóru u této hry četl, že někdo ztracený důl našel (jeho poloha se však mění s každou novou hrou), další tip tam byl ohledně mapy, co se vyhraje u karbaníka. Další kusy se prý dají najít v jeskyních se stalagmity.. Dost informací na to, abych hru znovu rozehrál. A skutečně úspěch se dostavil.

Výborné je celé okolí si zmapovat. Já použil emulátor a vytípal obrázky a postupně sestavil celou mapu. Tu jsem si vytisknul a postupně jsem si zakresloval polohu dolů a jeskyní. Netápal jsem pak, kde jsem už byl a kde ne. (Poloha se mění při každém novém startu hry, proto abyste mohli použít mojí mapu, musíte si stáhnout můj začáteční save-game, viz. níže).

Další kusy mapy najdete v jeskyních se stalagmity. Po nalezení se připojí do stávající mapky. Já našel všechny zbývající části a skutečně se mi podle mapy podařilo lokalizovat polohu ztraceného dolu (i když to z té mapy nebylo až zas tak úplně dokonale zřetelné). Do té doby jsem prošel cirka 50 dolů či jeskyní. Tedy asi 1/3 všech ve hře. Samozřejmě zmapování okolí mi výrazně ušetřilo práci.

Pro ty, kdo se chtějí na vlastní oči přesvědčit, jak ztracený důl vypadá, a nestačí jim obrázky, připojuji příslušný save-game.

Dávám také vytvořenou mapu (viz. výše), pokud byste chtěli hru hrát, můžete mou mapu použít když použijete mojí začáteční-save-game (dávám k dispozici save úplně na začátku hry). .

Bug?
Ve hře mě vadilo jeden bug. To, že se ztrácely náhodně peníze po save. Nevím proč, mám dojem, že když jsem hrál ještě na A500, tak mi to nedělalo. Při hraní WHD verze mi po save a load sklepli náhodně peníze co jsem měl u sebe, a z banky taky prachy mizely náhodně tak nevím. Naštěstí je celkem jedno, jestli máte na ruce 5000 $ nebo 50 000 $ protože prachy stejně hned tak neutratíte.. :)

 

Dohrál jsem :) Amigoun