Kniha návštěv

LCD DISPLAY BELINEA 15" TYP 101536

PRVNÍ DOJMY PŘI KUPOVÁNÍ LCD:
Za hodně peněz malá krabice - tak tohle je asi první věc která vás napadne, když v prodejně vysázíte bez pár kaček rovných 13 tisíc korun (listopad 2002). Nadšeně jí popadnete a hurá domů - jde se testovat LCDéčko na Amize! Cesta ubíhá strašně pomalu, Prahu opět postihl dopravní kolaps, ta absence metra je fakt znát! Naštěstí je krabice vybavena praktickým plastovým držadlem a vlastně není ani těžká - výrobce uvádí „pouhých“ 6.5 kg. Problémy s dopravou jsou ze strany LCDéčka sníženy na minimum.

OBSAH KRABICE:
- LCD Display s odnímatelným stojánkem + obal
- tlustý manuál v 17 jazycích včetně češtiny
- audio kabel JACK-JACK (stereo)
- standardní napájecí kabel

PROVOZOVÁNÍ LCD NA A3000 PŘES FLICKER FIXER:
Nejvíce jsem byl zvědavý, jak bude LCD fungovat právě na Flickeru a tak ho hned k němu připojuji.
Jsem vnitřně přesvědčen, že NTSC (640*400/60 Hz - 31.5 kHz) problémy dělat nebude, ale mám trošku obavy z PALU (640*512/50 Hz - 31.5 kHz). Na běžném VGA monitoru 14" (o větším radši ani nemluvě) se ve výše uvedeném NTSC dá se slzením očí pracovat, v PALU však nikoliv.
Zapínám LCD a po asi 1s se objevuje hláška „NO SIGNAL“ a LCD se p řepíná do sleep módu. Zapínám tedy Amigu a nahazuji Boot-Menu. Display nahodil opět do 1s a během následujících 2s vyrovnal PALovou obrazovku úplně přesně od levého okraje až k pravému. Ve vertikálním směru je to horší. Testovaný model totiž neumí v tomto směru obraz upravovat (zřejmě se nepředpokládá, že bude potřeba někdy zobrazit „nestandardní“ rozlišení). Jediné co display udělal je, že obraz ve vertikálním směru vycentroval, takže celkový dojem je v PALU docela dobrý. V NTSC to již trochu připomíná širokoúhlý film (formát 16:9) přehrávaný na obrazovce 4:3.
Druhá věc, které si hned všimnete je fakt, že PAL přestal blikat!!! Opravdu tohle není ten PAL na který jsem byl zvyklý z VGA monitoru - tohle je stabilní absolutně ostrý obraz.
Zapínám bootování z DH2, kde mám systém v overscanovém PALU (rozlišení 724*566). Při otevírání WB display opět během 2s vycentroval obraz tak, jak nejlépe dovede. Tzn. v hotizontálním směru přesně od kraje do kraje, ve vertikálním to vycentroval. V overscanu vypadá obraz o dost lépe než v základním PALU - je totiž téměř přes celou obrazovku a to i ve vertikálním směru. To je způsobeno tím, že display používá rozlišení 800*600, přičemž horizontální směr dovede snadno roztáhnout a vertikální jen vycentruje, takže nám vzniknou 2 pruhy (nahoře i dole) o 17 bodech - což je zanedbatelné. Jak jsem již napsal PAL nebliká a dá se tedy bez nejmenších problémů provozovat. To jistě nevíce ocení majitelé A1200 se ScanDoublerem bez grafické karty. Mohou totiž navždy a s klidným svědomím zapomenout na pomalé módy typu MultiScan, které měly jen kvůli tomu, že neblikaly. S LCD displayem a ScanDoublerem je na Amize nejvýhodnější starej dobrej PAL v overscanu (724*566)!

Nedalo mi to abych neotestoval několik svých oblíbených her např. Turrican II, SuperFrog, Agony, Pinball Dreams, Settlery atd. viz pár obrázků okolo. Byl jsem naprosto spokojen. Všechny hry vypadají skvěle, zejména pak hry, které běží právě v overscanu. Barvy na LCD jsou o dost reálnější a živější. Stabilita obrazu je vysoká - kdybych to měl přirovnat k monitoru, řekl bych, že to běží alespoň v 70 Hz. U některých her se zvlášť rychlým scrolingem (např. Pinball Fantasies) jsem však narazil na nevýhodu současných LCD a tím je poměrně velká doba odezvy displaye - zkrátka nestíhá tak rychle překreslovat a obraz je mírně zdeformován. Není to opravdu nic tragického! - jenom si řeknete, že Amiga by si zasloužila něco kvalitnějšího.

PROVOZOVÁNÍ LCD NA GFX KARTĚ CV64/3D:
Tak tady se LCDéčko chová přesně podle předpokladů, tzn. že v první řadě musíte správně nakonfigurovat grafický systém (v mém případě Cybergraphics). Upravil jsem si všechny dostupné módy tak, aby jejich horizontální i vertikální frekvence nepřesahovaly možnosti LCD. Jako základní rozlišení v systému používám max možnosti LCD a tím je 1024*768/75Hz. Chápu, že tyto hodnoty nevzbuzují u nikoho obdiv, spíše naopak, ale věřte tomu, že obnovovací frekvence 75 Hz na LCD odpovídá zhruba 90 Hz na klasickém 17" monitoru. Navíc únava očí při práci s LCD je menší. LCD tolik nezáří a přitom poskytuje kontrastní příjemný obraz. Zobrazování standardních módů jako např. výše uvedené 1024*768 nebo 800*600 či snad 640*480 je přes LCD bez nejmenších problémů. Všechny tyto módy a mnohé další má již interně přednastaveny a tak je zobrazuje s využitím celé plochy displaye (žádné okraje a nic nezalézá). Práce v systému je velice příjemná a dojem z ní nezkazí ani p řepínání mezi jednotlivými screeny v různém rozlišení. Na rozdíl od monitoru zvládá LCD přepínání mezi těmito screeny velice rychle a bez rušivých elementů (viz dále). Jeden z mála problémů vychází z vlastností LCDčka a tím je (stejně jako u testu her) doba odezvy displaye. Nepříjemně se to projeví při rychlém scrolování textu např. v multiviewu - písmenka ztloustnou.

TECHNICKÉ PARAMETRY LCD:
- úhlopříčka: 15" (38.1 cm viditelného obrazu)
- nízká hladina záření TCO99
- bezodleskový povrch
- poměr kontrastu 350:1
- zobrazované barvy 16.7 mil.
- synchronizace: 30-60 kHz horizontálně
         50-75 Hz vertikálně
- šířka páspa: 80 MHz
- rozlišení: max 1024*768 bodů
- audio systém: zesilovač: 2W při 8 ohmech / 1kHz - 15kHz
        2 x reproduktor: 2W peak, 1W nominální
- napájení: 100-240 VAC, 50/60 Hz 
- spotřeba el. energie: max. 30W, stav vypnutí < 3W
- rozměry: 356x351x60 (šířka x výška x hloubka)
- váha: 4.2 kg
- cena: 12.980 Kč včetně DPH (říjen 2002)

SROVNÁNÍ LCD S MONITOREM 17"
LCD budu srovnávat se 17" monitorem RELISYS TF785, který něco přes půl roku používám. Monitor bych zařadil mezi 17-ti palcovými monitory někam do střední třídy. Stručně jeho technické parametry:
viditelná úhlopříčka: 15.9"
plochá obrazovka s antireflexní vrstvou
horizontální frekvence 85 kHz (což odpovídá např. rozl. 1024*768/100Hz)
cena 7150 Kč (březen 2002)

- Takže srovnávaný monitor má o 0.9" větší uhlopříčku, což není zanedbatelné, ale zase u něj sedíte o pár cm dál, takže můžu s klidným svědomým napsat, že tento rozdíl LCD display smazává.
- Druhá věc ve které monitor na první pohled jasně vede je horizontální (ale i vertikální) frekvence. Rozlišení 1024*768 zvládá monitor bez problémů ve 100 Hz, zatímco LCD jen v 75 Hz (dokonce i nejlevnější 17" monitory v současné době zvládají toto rozlišení v celkem přijatelných 85 Hz). Možná, že stabilnější obraz je na srovnávaném monitoru, ale z vlastní zkušenosti musím napsat, že co se týče únavy očí tak je na tom jednoznačně lépe LCD. Píši v současné době na Amize diplomovou práci (i to je jeden z důvodů proč jsem si LCD kupoval) a tak u počítače sedím několik hodin denně a můžu to posoudit.
- Co se týče typů rozlišení tak tady jednoznačně vede monitor. Zvládá bez problémů všechna rozlišení od 320*200 až do 1600*1200, zatímco LCD display zvládá pouze od 640*480 a končí na 1024*768. V rozlišení zůstává LCD výrazně pozadu - to však v současné době platí pro všechny 15-ti palcové LCD. Vyšší rozlišení (1280*1024) zvládají až 17-ti palcové LCD, které jsou zhruba o 10.000 Kč dražší.
- Co se týče pohlcování odlesků, tak tady nemá LCD konkurenci! Přestože srovnávaný monitor má plochou obrazovku a je vybaven antireflexní vrstvou odráží se vněm i když jen matně umělé zdroje světla (žárovky atd...) a přímé sluneční záření působí stále nemalé problémy. LCD pohltí téměř všechny umělé zdroje světla a neodrazí vůbec nic. Přímé sluneční záření dokáže eliminovat na přijatelnou úroveň, takže není nutné ani zatahovat závěsy.
- Na Amize je velmi důležitý ještě další faktor a to jak rychle dovede monitor přepínat mezi jednotlivými screeny, které běží v různých rozlišeních. V tomto testu opět jednoznačně vede LCD, který změnu rozlišení zvládne za 0.85s (měřeno opakovaně na spopkách). Navíc screeny přepíná daleko příjemnějším způsobem, chci říct, že při změně screenu ztmavne na výše uvedený časový údaj a poté se již objeví nový screen bez jakéhokoliv dorovnávání. (výjimkou je pouze nestandardní screen, který zároveň není uložen v uživatelské paměti - např. první nahození PALU). U monitoru je to podstatně horší. Samotné přepnutí mu trvá 1.2 s, ale poté následuje ještě ustálení obrazu tzv. sjíždění do nastavené polohy, takže celkový čas přepnutí je někde v intervalu (4.5-5.5) s. Navíc přepínání monitoru doprovází nepříjemné cvaknutí-prasknutí, zatímco u LCD neuslyšíte absolutně vůbec nic.
- Další neméně důležitá věc je geometrie obrazovky. Přestože dnešní monitory se stále častěji objevují ve verzi FLAT (s plochou obrazovkou) pořád budou mít co dohánět. Důsledkem toho, že ploché skutečně nejsou je různé dolaďování soudkovitosti, zarovnávání ohnutých rohů, rotace obrazu atd. V tomto směru opět vede LCD, kde tyto funkce jsou naprosto zbytečné a s podobnými přežitky se nesetkáte.
- Design - tak tohle musí posoudit každý sám dle svého vkusu (já osobně hodnotím LCD z tohoto hlediska velice kladně). Dále se domnívám, že většina z nás se shodne na tom, že veliké těžké bedny (klasické monitory) se co do praktičnosti s LCDéčky nemůžou srovnávat vůbec. LCDéčko ušetří hodně místa na pracovním stole, stůl můžeme mít bez problémů přiražený ke stěně anebo LCDéčko můžeme bez problémů zavěsit na stěnu či připevnit ke speciálnímu kloubovému ramenu (není součástí balení). O možnostech přenosu a manipulace s LCD se nemá cenu rozepisovat.
- V neposlední řadě chci zmínit nízkou spotřebu energie - pouhých 30W, což je asi třikrát míň než klasický monitor.
- Poslední faktor, který chci srovnat je cena. V současné době je recenzovaný LCD display asi dvakrát tak dražší než 17" monitor uvedených vlastností. Cena je však pojem velmi relativní a klesá ze dne na den, zároveň se zlepšujícími se vlastnostmi. Domnívám se, že již není daleko doba, kdy se budou vyrábět a prodávat pouze LCD. V současné době již z nabídky téměř úplně zmizely 15" monitory a 17" monitory zaujaly jejich místo i cenu. Dokonce i podstatná část 19" monitorů se prodává pod 10.000 Kč.

ZÁVĚR:
Budoucnost na několik příštích let bude patřit právě LCD.
V současné době je zejména jejich cena dosti vysoká a vyplatí se s nákupem ještě počkat. Možnosti LCD jsou v některých směrech výrazně za možnostmi klasických monitorů (nízké rozlišení, nízká horizontální a vertikální frekvence, doba odezvy displaye, atd.) V jiných směrech jsou zase výrazně vpředu (ochrana zraku, kontrastnější podání obrazu, pohlcování odlesků, design, spotřeba el. energie atd.). V podstatě chci říci, že pokud někdo hodně pracuje v PALU nebo NTSC a má ScanDoubler (Flicker Fixer) měl by o koupi uvažovat dřív než přijde o zrak. Při práci s grafickou kartou je rozumější používat ještě nějaký čas kvalitní monitor a vývoj LCD pouze sledovat.

MOJE KONFIGURACE:
A3000, 68040, 24 MB, CV64/3D, CatWeasel MK-II, LCD Belinea 15" ...

 

reKTor