Kniha návštěv

logo
Kryoflux - pokročilý řadič disketových mechanik pro sběrnici USB


Úvodem

Kryoflux je pokročilý řadič disketových mechanik pro sběrnici USB. Umožňuje připojit klasické disketové mechaniky a přistupovat k nim "přímo", tedy obejít nedokonalost integrovaných disketových řadičů, které podporují jen určitá kódování při přenosu dat. K čemu je to zapotřebí? K tomu, aby bylo možné načítat i taková data, která jinak kvůli různým odlišnostem jednotlivých počítačových platforem a všelikým nestandardním druhům protekcí proti běžnému duplikování standardními postupy, načítat nelze. Proč to všechno?
Jak víme, diskety mají jen omezenou životnost a vzniká tak obava, že se z nich jednou data nadobro ztratí. Cílem projetku SPS tak je uchovat a zachránit data z disket a uchovat je v takové formě, aby je bylo možné snadno archivovat. To se týká samozřejmě i softu pro historické počítače Amiga (CAPS).
Za tímto účelem byl postupem času navržen tento řadič, který by mohl být i běžným uživatelem snadno využít pro záchranu důležitých dat, samozřejmě nejen platformy Amiga.

Technické specifikace řadiče

- Rozhraní USB
- Shuart interfejs 34pin
- Podpora připojení dvou disketových mechanik
- Přímý (low-level) přístup k datům
- Export dat do univerzálního RAW formátu ale i známých formátů jako používá Acorn, Apple, Amstrad CPC, Archimedes, Atari ST, Commodore 64, Amiga atd.
- nyní i možnost zápisu dat atd
.


Co balení obsahuje

Maličká krabička Kryoflux Personal Edition Basic obsahuje samotný řadič a také krátký návod použití.
Samotný radič je osazená destička tištěného spoje, bez jakékoliv krabičky. K provozu budete potřebovat ještě usb kablík, disketový kablík, disketovou mechaniku a napájecí zdroj k disketovce s molex 5V konektorem.

a
obr: Obsah balíčku Kryoflux Personal Edition Basic


K čemu řadič poslouzí Amiga uživateli?

Amiga uživatel může zazálohovat obsah svých disket, buď za účelem jejich prezervace viz. projekt CAPS, nebo může obsah disket převedených do obrazů disket využívat na emulátorech, v neposlední řadě může na své diskety s origo gamesami, které jsou poškozené, omylem přepsané, pokusit se znovu zapsat původní obsah.


Zapojení

Zapojení je snadné. Přesto doporučuji přečíst si důkladně manuál, aby nenastal nějaký problém. Správný postup je připojení datového kabelu k řadiči a disketovce, připojení řadiče pomocí usb kabelu k počítači a následná instalace driverů a softwaru, zapojení napájení do disketové mechaniky. Následná doporučená kalibrace disketovky.Disketovou mechanniku lze napájet i pomocí řadiče, který má DC vstup 7V (u modelu rosalie C), ale výrobce doporučuje napájet disketovku mimo řadič, aby nedošlo k problému (třeba kvůli špatnému adaptéru by se mohl spálit kromě disketovky i řadič).
Pokud si chcete disketovku i s řadičem zamontovat do krabičky, doporučuji nějaký externí box 5,25" USB. Vymontujete vnitřnosti a nějak šikovně umístíte disketovou mechaniku i řadič. Inspiraci můžete najít například na fotkách níže.


Používání

Když vše zapojíme a nainstalujeme ovladače a software, můžeme se hned pustit do práce. K dispozici máme prográmek DTC, se kterým se pracuje s příkazového řádku. Můžeme také využít jednoduchého GUI, který je napsaný v jazyce JAVA. Popíšu nyní základní úkony, které můžete dělat:

Vytvoření ADF obrazu standardní diskety
Zkusil jsem nejdříve načíst standardní disketu, co jsem měl při ruce, byl to nějaký coverdisk k časopisu. Můžete použít GUI, kde navolíte AmigaDOS sector image nebo stačí napsat příkaz "DTC -fjménodiskety.adf -i5" a odklepnout. Za chvilku spokojeného chrupání diskeovky bylo přískušné ADFko k dispozici a bez problému naběhlo v emulátoru.

Záloha origoše do formátu pro prezervaci
Oprášil jsem starodávnou disketu Anarchy od Psyclapse z roku 1990 a zkusil jsem provést zálohu pro prezervační účel. Prezervační formát je Kryoflux strem files a vytáhne z disket co se dá. Po chvíli načítání (bez chyby!) 21 let staré diskety sese na hardisku objevil adresář s RAW souboru ke každé stopě a straně diskety o celkové velikosti 33,5 MB.

Po zkomprimování ZIPem se pak dostaneme zhruba na polovinu. Tyto data by se eventuelně zaslala do SPS, kde by byla analyzována a bylo by z nich vytvořeno IPF zhruba velikosti 1 MB, které lze používat na emulátorech.


Zápis IPF na disketu

Na zkoušku jsem zkusil zapsat IPFko právě gamesy Anarchy, abych se přesvědčil, zda to skutečně funguje.

V době psaní recenze (srpen 2011) není ještě k dispozici public betaverze s podporou zápisu IPF, ale protože jsem členem betatest teamu Kryofluxu, tak mám k dispozici beta verzi DTC i s podporou zápisu IPF. Zápis však není dosud úplně stopro identický, je to ve stádiu řekněme alfabeta, chybí například precompensation aj. Nicméně po zadání příslušného příkazu a zapsání obsahu na prázdnou disketu, vše skutečně funguje jak má.


IPF ještě jednou

Po zápisu různých IPFek jsou zde postřehy. Používat by se měly jen diskety DD. Úspěšnost korektního čtení zapsaných IPF je závislá na disketové mechanice. Problémy mohou dělat některé předělané PC disketovky. Já testoval na A600 se Samsung SFD-321B a na A500 s Mitsumi T6.
Narozdíl od Mitsumky, byl Samsung kompatibilnější - načetl prakticky vše. Ideální je samozřejmě původní mechananika Amigy, pokud je v dobrém stavu.
Vůbec s předělanými PC disketovkami je trochu potíž. Když jsem totiž vrazil předělaného Samgunga do A500, zjistil jsem, že hry s trackloadery NDOS čte perfektně, kdeždo s AmigaDOS disketami se moří a načtění Workbenche mu dalo zabrat. Zatímco Mitsumka nahrála Workbench levou zadní, ale u NDOS nebyla tak kompatibilní.. Ale u akcelerované A600 s ACA630 pracuje ten samý Samsung výborně i s AmigaDOS disketami.. Zajímavé..
Vyzkoušel jsem zapsat a otestoval několik dalších games z IPF a vše se podařilo načíst. Ostatní betatestři však narazili na hru MagicLines, která z IPF funguje jen na emulátoru a ne na real Amize.

Obraz PC HD diskety
Náhodou se mi dostala do ruky také PC disketa, kam vnikl prach, a v některých místech se odřel kotouček. Disketa byla v PC nečitelná. Zkusil jsem si načíst pomocí Kryofluxu. Zvolil jsem formát MFM sector image a po chvíli načítání s mnohými špatnými sektory už byl obraz diskety na hardisku. Po otevření pomocí WinImage se mnohé soubory daly bez úhony obnovit.


Konkurence

Kryoflux se často srovnává s jiným řadičem a tím je Catweasel. Faktem je, že produkty to nejsou až tak úplně podobné, protože Catweasel má ještě některé další funkce jako joystick porty, hardwarový SID, Amiga keyboard port a je formátu PCI. Catweasel mám, ale abych pravdu řekl, brzo jsem ho odložil. Chybí mi funkční podpora v emulátoru WinUAE, a zapsat ADFko můžu nakonec snadno i na Amize. Hard SID mi fungoval poněkud nevalně a Amiga joystick porty nevyužiju.
Kryoflux sice nenabízí nic jiného kromě čtení, a nejnověji i zápisu (zatím jen IPF) disket, ale jeho silnou stránkou je, že našte prakticky všechno. Catweasel čte sice mnohé formáty, ale jen standarní, tedy na origoše využívající jakékoliv kopyloky zapomeňte. Tudíž bych řekl, že srovnávat se až tak úplně nedá. Zvlášť, kdy podpora zápisu je u Kryofluxu teprve na začátku.


Závěr

Prakticky vzato kvalitní řadič, který umožní na PC načítat data z Amiga disket, archivovat obsah a třeba jej využívat skrze emulátory. Dosud nedostupná byla možnost replikace origošů přes IPF formát souboru - toto je ojedinělá funkce. Jakmile se objeví podpora zápisu i standardních formátů, bude řadič jistě velice vítaným nástrojem kdejakého Amigisty.

Cena: 90€.
Další info na www.kryoflux.com

Sepsal a otestoval Amigoun