Kniha návštěv

Indivision ECS Scandoubler/Flicker Fixer (interní)

Nový, technologicky pokročilý scandoubler / flickerfixer pro Amigy s OCS a ECS čipsetem. Indivision ECS je tak vhodný pro celou řadu Amiga počítačů, konkrétně A500, A500+, A1500, A2000, A3000 (T) a CDTV. Instalace do Amigy 600 je možná jen pokud máte též A603 rozšiřující kartu. Pro instalaci v A1000 je nutné použít soket adaptér. U Amigy 3000D je nutné vyměnit či přemístit původní baterii RTC, u Amigy 2000 s revizí desky 4 zase přemístit jeden kondík na jiné místo.

obr: Indivision ECS - svrchní strana

Pár slov úvodem

Základní videovýstup Amigy vyhovuje "televizní" normě a posílá signál v 15 Khz. Přestože existují tzv. RGB (video) či Multisync monitory, které signál bez problémů zobrazí, na "normálním" PC monitoru si prostě neškrtnete. V tomto případě musíte použít nějaký konvertor, který zdvojnásobí danou frekvenci do pásma 31 Khz, kterou už běžný monitor dovede zpracovat. K tomu právě slouží tento kus hardware. Scandoubler pouze zdvojnásobí frekvenci, flickerfixer má na starosti stabilizaci obrazu, pokud běží v režimu interlace, aby obraz "neblikal". Indivision ECS interní zvládne obojí.

Indivision ECS – spodní strana
obr: Indivision ECS - spodní strana

 

Specifikace od výrobce

- interní varianta, napojení na soket čipu Denise, čip se poté nacvakne na scandoubler
- 8-bit, 15 bit, 16 bit chunky pixel módy (15 bit & 16 bits konvertovány) do 12 bitové hloubky
- rozlišení od 320x200 až do 1024x768
- videopaměť může být okamžitě využitá DMA sběrnicí (výkon až 7.15 MB/s)
- všechny OCS/ECS grafické módy jsou zobrazeny a konvertovány, výstup je vždy přes 60Hz a bez blikání
- možnost přepnutí zobrazení na blikavých 49.9Hz
- podpora dvou monitorů v jedné amize (za pomoci 2 scandoublerů poskládaných na sobě)
- možné nastavení emulace mezičárek v obraze pro zvýšení retro pocitu - obraz je více podobný zobrazení z televizoru
- kompatibilní s Video Toasterem
- uživatelsky konfigurovatelný
- možnost aktualizace firmware
, nové grafické režimy mohou být přidány softwarovou aktualizací
- není nutné složité nastavování, stačí zasunout a hrát (skutečný plug'n play)
- nízká spotřeba energie, žádné problémy s přehříváním (3.3V koncepce, 1.5V napájení jádra)
- podpora grafických režimů Highgfx ( vysoké rozlišení)

Instalace (zde konkrétně pro Amigu CDTV)

V krabičce najdete vlastní skendabler, kabel s D-SUB konektorem a drátek pro možné uzemění. Též je přiložen krátký manuál.

a1200
obr: CDTV po odklopení svrchního krytu

Samotná instalace do Amigy CDTV je trochu složitější, ale každý, kdo je schopen vyměnit v Amize hardisk, bude pravděpodobně schopen zapojit i skendabler. Nejprve je třeba odšroubovat svrchní kryt: 2 šrouby po stranách a 2 zezadu. Poté kryt mírně rozklížit po stranách a mírně jej zezadu naklopit a vyjmout.

install
obr: Denise čip v CDTV (vyznačený oranžovou barvou), na jeho soket se skendabler nacvakne

Skendabler je potřeba nacvaknout na soket od čipu Denise. Je to ten čip v levém horním rohu CDTV, který je zodpovědný za videovýstup Amigy. Má označení 8362R8. Při sundavání čipu dávejte pozor, abyste neohnuli některé jeho nožičky, jsou totiž velice křehké. Čip poté musíte nasadit na scandoubler. Správnou orientaci zjistíte podle vykrojené značky na čipu i na soketu. Scandoubler poté nasaďte na soket. Zde už jsem myslel, že se mi to nepodaří kvůli velkému kondíku, který takřka zabrání jeho nasazení. Nakonec se mi to podařilo, ač to bylo jen tak tak. Můžete též použít ještě stínící kabel, a uzemnit SD například v místě šroubku na desce, ale není to nutné.

install
obr: Skendabler již sedí na svém místě :)

Nyní připojte kablík s D-SUB konektorem, který vytáhněte v zadní části Amigy. Já jej umístil v místě, kde je serial port, izolaci jsem raději přelepil ještě izolepou,aby nedošlo k jejímu protržení při nasazování víka. Bohužel neexistuje vhodnější řešení vytájnutí konektoru. Ideální by nejspíš bylo navrtat díry do dvířek od expanzního slotu a do něj konektor připevnit.

install
obr: Konektor VGA bohužel není kam usadit..

Nyní je třeba vrátit plechový kryt a ostatní na své místo.


Praxe

Ihned po zapnutí Amigy skendabler pracuje, je nastaven od výrobce do režimu PAL 62,5 Hz, či NTSC 75 Hz, což by měl zobrazit každý monitor / LCD. Je to zajisté výhoda tohoto SD, protože všechny ostatní pracovaly pouze v režimu 50 Hz, který funguje pouze s monitory CRT a jen některými dražšími modely LCD. Skendabler obsahuje informační reklamní obrazovku, která zároveň zobrazuje i verzi firmware.

install
obr: Bootovací obrazovka skednableru, s informacemi o verzi firmware

Uživatel má možnost provádět nastavení a aktualizace skendableru přímo ze systému pomocí ulitit Indivision Config a Flash. Nejnovější verze firmware je momentálně v 1.01. Všechny aktualizace seženete na webových stránkách výrobce www.icomp.de v sekci support.

Program Indivision flash nemá cenu více rozebírat, slouží použe k provedení aktualizace firmwaru a jeho případnému zálohování.

flash

Důležitá utilitka Indivision config umožňuje pokročilá nastavení skendableru, která si v krátkosti popíšeme a to od zpodu nahoru:

config

Tlačítka Default Config poslouží k návratu do na tovární nastavení skendableru, jeho použití je vhodné když se něco zvoře :)
Save Config poslouží k uložení vlastního nastavení do interní paměti skendableru.

V části Miscellaneous Settings najdeme tlačítko Scanmode. To je vlastně násobič frekvence. Může být nastaven na 1.0, coz znamená frekvenci 49,9 Hz (PAL) a nebo 1.25, což je frekvence 62,5 Hz (PAL). Uvedené režimy mohou být i s podporou emulace Graffiti, viz. dále. Pokud váš monitor nepodporuje chod v 50 Hz musíte používat pouze Scanmode x 1.25.
Funkce Scanlines slouží k emulaci tzv. meziřádků v neinterlace režimech, které si jistě pamatujete z RGB monitorů, jako černé linky v obraze, dobře viditelné například v NTSC, nebo když jste manuálně roztáhli obraz vertikálně. Toto navozuje ještě více retro styl, i když na mě působí příliš ostře, zdá se mi to už příliš moc rastrované.

install
obr: Detail scanlines emulace na LCD

Display Config přepíná mezi standardním nastavením parametrů obrazu (Internal) a nastavením uživatele (User). V uživatelském režimu můžete měnit polohu obrazu (šipky u Screen Position), zvyšovat a snižovat hodnoty časování (Screen Timing) a měnit polaritu synchronizace (Sync Polarity). Doporučuji pouze pro experty na jemné doladění parametrů obrazu. Běžný uživatel naprosto vystačí se základními hodnotami..

Podpora dalších grafických módů, HighGfx a emulace Graffiti

Velkou výhodou skendableru je i to, že nebrání použití ostatních monitor ovladačů Amigy, jako je například módy DblPAL a DblNTSC. Navíc je tu dokonce i podpora ovladače HighGfx. Ten umožňuje použití rozlišení až 1024x768 bodů. To ale využijete jen s nějakou akcelerovanější sestavou. Já na CDTV bohužel vyzkoušet nemohu, jelikož CDTV disponuje jen upravenou verzí Kickstartu 1.3, jež není schopná takovéto monitor-drivery použít. Přiložený obrázek pochází z Indivision A1200.

install
obr: Rozlišení 1024x768 v podání HighGfx ovladače a skendableru Indivision


HighGfx je monitor driver pro nativní čipset Amigy, schopný zobrazit rozlišení až 1024x768px. Díky tomu, že Indivision je schopen tento signál zpracovat, získáte tak stabilní obraz bez blikání v tomto rozlišení. Oproti AGA verzi zde bude pochopitelně omezení v maximálním počtu barev.

Další schopností je emulace "videokarty" Graffiti. Toto vylepšovátko standartního grafického výstpu Amigy (průchozí krabička zasunutelná do RGB výstupu Amigy) umožňovala použití a akceleraci až 256 barev v Chunky grafických video režimech (u AGA 768x576px, u OCS jen do rozlišení 384x576px). To využil například emulátor ShapeShifter či 3D hry jako Nemac IV, Trapped a Gloom Deluxe. Reálný test jsem však nebyl schopen provést, jelikož CDTVčko nic z uvedeného nespustí.

 

Postřehy z používání

Kvalita obrazu
Subjektivně je kvalita obrazu na velmi dobré úrovni. Obraz je ostrý a bez ruchů. Barvy jsou jasné, barevné přechody si zachovávají věrnost. Všiml jsem si ale, že obraz trpí určitým "duchem" resp. "duchy" , které trochu kazí jinak výborné zobrazení. Všimněte si tmavších stínů napravo od ikon More a Clock. Naštěstí to ale není nic hrozného a duchů si všimnete jen v některých odstínech barev.

install
obr: Duch v obraze v podání Indivision ECS

50 Hz vs 60 Hz
PALová frekvence OCS/ECS čipu běží v 50 Hz, jako ostatně i třeba televizní vysílání. Je to prostě videorežim. Jenže PCčka 50 Hz prakticky neznají a nepoužívají tudíž i moderní monitory LCD již 50 Hz režimy nepodporují. V 50 Hz máte naprosto plynulý obraz, hry a dema běží plynule a bez škubání nebo trhání, protože jsou naprogramované na 50 Hz časování. Když například spustíte nějakou PAL hru v NTSC (například Turricana), zjistíte, že panáček běhá rychleji a rychleji i hraje hudba. Hra se totiž přizpůsobila novému časování a namísto původních 50ti snímků za sekundu proběhne 60 snímků. Proto: Pokud vaše LCD podporuje 50 Hz, nastavte si scandoubler na 50 Hz, abyste zachovali plynulost her a dem.
Pokud vaše LCD nepodporuje 50 Hz, musíte se spokojit s režimem 60 Hz. Skendabler v tomto případě provádí konverzi snímkování z 50-60 a nesoulad 10 snímků se projeví s každou sekundou viditelným škubnutím (trhnutím) obrazu zejména patrných ve hrách jako je např. Pinball Dreams/Fantasies.
50 Hz na CRT je k ničemu, protože obraz příliš bliká, doporučené ergonomické frekvence jsou od 75 Hz výše, ale na LCD se obraz nejeví blikající, díky jiné technice zobrazení panelů LCD, což je obrovská výhoda LCDček pro použití s 50 Hz režimy.

install
obr: Kvalita obrazu je na vysoké úrovni (Úvodní obrazovka po naběhnutí CDTVčka)


Problém nemastné neslané konzistence obrazu na LCD obrazovkách
Amiga disponuje "nestandardním" rozlišením pro současné monitory LCD. U LCDček je důležité tzv. nativní rozlišení. To činí u 12" 800x600px, 15" 1024x768px, u 17",18",19" 1280x1024px. V tomto rozlišení máte zaručen ostrý obraz a nedoformovaný bod obrazu. Jenže pokud na takovém monitoru zobrazíte jiné rozlišení než je jeho nativní, které není jeho plným násobkem, začne se deformovat bod a LCD zpravidla aplikuje nějaký interpolační filtr, aby zjemnila následky přepočítání rozlišení. Obraz v tomto rozlišení není nikdy ostrý, protože velikost jednoho bodu je u LCD podstatně větší než u CRT a musí se tedy interpolovat.
Navíc Amiga disponuje rozlišením, které se netřefí do nativního režimu LCD, ani do standartních rozlišení. Počítejte se mnou. Hry běhají zpravidla v loresu, to máme 320x256px, k tomu připočítejme overscan a už to činí například 368x283px. Vynásobne 2ma a získáme nějakých 723x566 bodů. Většina LCDček pak takové rozlišení interpretuje jako 800x600.

install
obr: Interpretace rozlišení je 800x600 px na LCD panelu


Nesoulad bodů se pak projeví v nestejnoměrné hustotě bodů, patrné jako houstnutí a řídnutí v určitých částech obrazovky například při horizontálním scrollování textu.
Další nepříjemností u LCD je pak další neostrost a poblednutí obrazu při rychlém pohybu, způsobené nižší rychlostí odezvy LCD panelů - dnešní panely ale již naštěstí tímto nešvarem tolik netrpí.
Suma sumárum jsou tu značné nástrahy při používání LCD s Amigou, ale výhody spíše převyšují nevýhody. Autor aktualizace Minimigu uvádí, že některé starší modely EIZO, schopné nastavit svůj "sampling clock" na 910 pixelů na řádek nešvarem nevhodné interpretace Amiga rozlišení netrpí. Dobrých výsledků lze rovněž dosáhnout s monitory s nativním rozlišením 800x600px nebo 1600x1200px, zvlášť pokud neprovádí interpolaci obrazu.

install
obr: Podání obrazu je skutečně na vysoké úrovni (záběr ze hry Carlos)


Závěrem

Kvalitní scandoubler s širokou škálou nastavení, podporou 50/60 Hz, zabudovaným flicerfixerem a podporujícím režimy jako je HighGfx. Kvalita obrazu je na vysoké úrovni, text je ostrý, barvy jsou věrné, celkový dojem kazí jen nepatrný duch a absence braketu, aby se kablík s konektorem neválel po stole. To je ale individuální podle modelu amigy, a nezbývá než problém řešit podle lidové tvořivosti. Hudbou budoucnosti zatím zřejmě je ještě lepší pokročilejší zpracování obrazu jako například adaptivní auto-scaling obrazu do nativního rozlišení LCDčka podle vzoru zpracování obrazu na úrovni filtrů emulátoru WinUAE.

Výrobce: Individual Computers, orientační cena: 2700 Kč.

Sepsal a odzkoušel
Amigoun, amiga1200 zavináč volny tečka cz