Golden Gate 2 Bus Plus & PC-Task

Golden Gate 2 Bus Plus je vpoměrně vzácná rozšiřovací karta pro Amigu. Jedná se o kartu, která podobně jako Bridgeboard karty zabere v počítači jak Zorro slot tak i Isa slot. Tím dojde k zprovoznění pasivních Isa slotů pro použití ze strany Amigy.

K čemu se hodí?

Tím, že karta zprovozní Isa sloty je možné používat levné ISA karty známé z PC světa také na Amize. Ovšem za předpokladu, že existují ovladače. Výrobce naprogramoval ovladače pro některé typy síťových karet, dále Ide řadiče a přídavné paralelní a sériové karty. To je prakticky vše. Navíc bohužel GG2 Bus+ nepodporuje u ISA karet DMA, což je samozřejmě značný handicap. K naprogramování ovladače pro nějakou grafickou kartu už nedošlo. Karta bohužel neměla příliš šťastný osud, protože programátor nakonec havárií pevného disku přišel o všechny novější verze ovladačů a poté už žádné ovladače neprogramoval.

GG2Bus+ a PC-Task

Zajímavé, je, že programátor PC-Tasku, zapracoval podporu pro tuto kartu přímo do svého PC emulátoru. Podpora karty je sice limitovaná, ale přesto funkční. Byl to docela geniální nápad skloubit výhody softwarového emulátoru s hardwarovým doplňkem. Zkoušel jsem všeliaké ISA karty, ale víceméně se mi podařilo rozchodit jen zvukovou kartu Adlib. Tato jednoduchá zvukovka v provedení 8-bit ISA je postavená na čipu Yamaha YM3812 a nevyžaduje DMA. Poskytuje zuvkovou syntézu, známou v PC světě jako FM OPL2. Tato syntéza byla obsažena také v kartách SoundBlaster. Hraje to hudbu, ale nepřehrává to digitální zvuky. Nicméně ve své době to byla jako prakticky první použitělnější zvukovka na PC karta velmi populární.

Od té doby, co se mi podařilo přes PC-Task zprovoznit kartu GG2Bus+ společně s Adlibem, jí už neříkám jinak než Amiga Adlib.

Pro fanoušky FM syntézy jsem připravil několik videí, které demonstrují funkčnost tohoto řešení na Amize 4000. Použit je Adlib klon Rainbow Arts Soundman. Tímto zároveň děkuji reKTorovi za zapůjčení CS MKII 060 na testy :)

Videoukázka testu Adlib software (Jukebox):

Videoukázka testu hry Monkey Island :

Videoukázka testu hry Zeliard :

Videoukázka testu hry Dune 2 eXtended:

 

Sepsal a otestoval Amigoun