Kniha návštěv

Fúria S628 turbokarta pro Amigu 600


Úvodem

Dlouhé roky byla většina uživatelů nejmenší Amigy omezena jejím základním výkonem – procesor od Amigy 500 nedoznal žádné změny, turbokaret bylo jako šafránu, byly drahé a navíc často trpěly přehříváním. Situace se změnila až na přelomu roku 2010/2011, kdy fa Individual Computers začala prodávat svojí tubrokartu ACA630 s procesorem 68030, taktovanou na 25-30 Mhz. Zájem byl velký a mnoho nadšenců si turbokartu také koupilo... Ledy se však hnuly také ve slovenských luzích a hájích. Trochu překvapivě přišel 20.10.2010 známý slovenský Amiga vývojář s přezdívkou Boboo na českém AmigaPortálu s informací, že od jara vyvíjí turbokartu pro Amigu 600 na bázi procesoru 68SEC000, který poběží na 28 Mhz! Zhruba za rok nato Boboo rozeslal prvním zájemcům hotové turbokarty.

Hardwarové specifikace

Procesor: Freescale CPU MC68SEC000FU10R2
Frekvence: 28 Mhz
Paměť: 2 MB FastRAM adresovaná v oblasti SlowRAM (1,5MB Autokonfigurovaná, 0,5MB softwarově mapovatelná)
Rozhraní SmartBUS pro budoucí rozšíření paměti o dalších 8 MB Fast RAM
Nejnovější verze logiky: BK111121.


 

První dojmy

V balíčku s tubrokartou dostanete samotný akcelerátor, drátovou propojku a krátký manuál instalace. Vše jako kdybyste si objednali nějaký komerční produkt. Již při prvním pohledu je jasné, že Fúria je nejmenší akcelerátor pro Amigu vůbec. Na svrchní straně se nachází procesor Freescale 68SEC000 a řídící čip. Spodní strana obsahuje paměť RAM. Karta samotná působí profesionálně, zpracování je velmi kvalitní.
Na fúrii je zvrchu vyraženo též několik informací: je zmíněna webová adresa amigaportal.cz, kde se během vývoje turbokarty mnohé ohledně turbokarty diskutovalo, nechybí ani jméno autora a rok uvedení. Spodní strana obsahuje přezdívky dobrovolných přispěvatelů na tento projekt.

a
obr: Obsah balíčku Fúria S628 first batch


Instalace

Vzhledem k tomu, že k provozu akcelerátoru nestačí jen zasunout kartu do příslušného slotu, jak jsme na Amize zvyklí :) nutno říci, že instalaci zvládnou jen ti, kdo trochu vládnou s páječkou. Pro funkčnost turbokarty je třeba připájet 3 drátky na příslušná místa na základní desce A600. Tím se zajistí pro akcelerátor potřebné signály, které nelze vytáhnout přes socket procesoru.


Pak již zbývá jen nasadit celý akcelerátor na původní procesor 68000 a s citem zacvaknout.
Protože turbokarta zasahuje až ke konektoru IDE, je nutné použít kabel s úzkým konektorem nebo rovnou redukci CF-IDE v provedení "do slotu".
Abyste zabránili přehřívání turbokarty, je vhodné do její blízkosti umístit větráček, aby proudící vzduch ochlazoval paměť i procesor.
Hardware v praxi

a
obr: První start Amigy 600 s turbokartou Fúria S628 na desce rev 1.3 proběhl úspěšně

Hned zpočátku musím uvést, že instalace aktivního chlazení, se mi jeví jako nepsaná nutnost. Po uzavření krytu Amigy se totiž teplo v oblasti akcelerátoru kumuluje a má neblahý vliv na stabilitu a spolehlivý chod. Z mých testů bez aktivního chlazení vydržela Amiga pracovat zhruba půl hodiny po jejímž uplynutí hrozil výpadek v podobě Guru meditace. Aktivní chlazení spolehlivě vyřeší tyto problémy s nestabilitou. Stačí umístit do blízkosti turbokarty větráček, třeba i nízkootáčkový – já tam mám oemkový AMD fan, který běží na 5V a stačí to. Samozřejmě větráček nemůže být nějaký tlouštík, tak aby bylo možné přiklopit svrchní kryt Amigy. Nejvíce se ohřívá pasiv procesoru. Ten má totiž tu smůlu, že se ohřívá od původní Motoroly, která je přímo pod ním. Sám jsem ještě vyměnil původní pasiv procesoru za trochu lepší, mírně žebrovaný pasiv z jakéhosi starodávného pc čipsetu.

a
obr: Instalace turbokarty Fúria S628 v A600 je hotová

Domnívám se, že po konstrukční stránce by jistě prospělo, kdyby byl procesor na turbokartě umístěn například poněkud více vpravo a paměť RAM, pokud by byla též na svrchní straně, třeba vlevo, na něž by se dal nějaký větší pasiv, podobně jako je to řešeno u turbokarty ACA630.

Software v praxi

Pro test Fúria jsem používal Amigu 600 s kickstartem 2.05 (v37.300), revizí motherboardu v1.3, přídavnou pamětí A603 a interním scandoublerem Indivision ECS. Jako hardisk posloužila CF karta o kapacitě 256 MB, WHDLoad verze 16.4.
Pro účely testování jsem si systém instaloval souběžně na WinUAE, kde jsem vše mohl také testovat. Nainstaloval jsem čerstvý Workbench 2.1, pár testovacích programů, aplikací a hlavně WHDLoad hry a dema. Určité počáteční problémy se spouštěním/stabilitou zejména WHDLoad her byly vyřešeny updatem logiky na akcelerátoru, jež Boboo bleskově zapracoval a dodatečně rozeslal všem majitelům (zde musím vyzdvihnout vynikající support ze strany Boboo).
Když to shrnu, vyzkoušel jsem zatím zhruba 50 WHDLoad her, s cca 90% úspěšností bezproblémového spuštění s tím, že zbytek "nespustivších" her bude s největší pravděpodobností fungovat po připojení dodatečné paměti FuriaRAM (ověřeno testem ve WinUAE). Mezi tyto zatím nespustivší WHD hry (kvůli nedostatku paměti) patří například Pinball Fantasies, SoccerKid, Lionheart, Worms.
Někdy bývá problém v samotném naprogramování WHDLoad.slave. Například u hry Mega Twins, kterou ve WHD verzi na procesoru 68000 nespustíte (resp. spustíte, ale než se dostanete do hry, WHDLoad vyhodí chybu).
Z WHDLoad dem se ukázalo být problematické demo Elysium (Sanity), které náhodně padá (je třeba jej mít delší dobu puštěné).
Hry, které mají vlastní HDD instalátor (vyzkoušel jsem jich zhruba kolem deseti) problémy nevykazují.
Systém a prográmky i utility chodí bez problémů.

Výkon

Instalace turbokarty Amigu 600 "postaví na nohy". Vše rázem ožije. Výpis ikon, náběh systému, spouštění programů, pakování. Stručně řečeno – výpočetní výkon odpovídá zhruba Amize 1200 s Fast RAM. což je velice slušné. Objektivně shrnuto – kdo někdy pracoval s holou A600, bude velmi mile překvapen nárůstem výkonu. Pro lepší představu trochu čísel: holá Amiga 600 zapakuje adresář s WHDLoad verzí Turricana za 6 minut. Fúrie toto zvládne za 1 minutu 30 sekund – což je přesně čtyřnásobný rozdíl. Pro informaci: turbokarta ACA630 to zvládne za 50 sekund, tam je tedy nárůst oproti holé A600 7,2 násobný.

Co nám říkají testovací programy?

SysInfo

A600 s Fúrií hlásí 2.91 Mips, a výpočetní výkon 5,27 x holé A600, 2,29 x holé A1200 či 0.60 x Amigy 3000. Rychlost hardisku (cf-karty) stoupl zhruba trojnásobně na výborných 1,2 MB / s.

Pro srovnání výkon Minimigu, který obsahuje stejný procesor, ale v turbomódu dosahuje 50 Mhz činí 4,79 Mips, což je 8,68 x holé A600 a přesně 1,00 x Amigy 3000. Přes vyšší výpočetní výkon (50 Mhz) je však nevýhodou Minimigu (bez ARM kontroléru) velice pomalý přístup na hardisk (hardfile), který dosahuje rychlosti jen 150 kb/s.
Turbokarta ACA630 s procesorem 68030/25 Mhz dosahuje výkonu 5,97 Mips, což je 10,81 Amigy 600 a 1,23 Amigy 3000.

AIBB

Nebudu zde uvádět jednotlivé výkonostní testy, omezím se pouze na závěrečné shrnutí. A600 s Fúrií tedy dle AIBBu dosahuje výkonu 3,67 Amigy 600, 1,56 Amigy 1200 a 0,62 Amigy 3000.

SysSpeed

Jen krátce - SysSpeed naměří pro Fúrii 26974 MioOp/s oproti 65400 u procesoru 68030/33, což je zhruba 40% výkon oproti 030 na 33 Mhz.


Výkon v praxi

Výkon turbokarty se krásně projeví ve hrách, takže mnoho her, které byly na standartním procesoru 68000/7 Mhz téměř nehratelné, na Fúrii běží krásně. Jako příklad uveďme třeba Air Warrior, Behind the Iron Gate, 4D Sports Driving, Dune II, Eye of the Beholder II, Formula One GrandPrix, Legends of Valour, UFO: Enemy Unknown, Zeewolf I, II a další.Vynikající je též výkon hardisku, který přesahuje 1MB/s, takže se již nekonají dlouhé nahrávací doby, ale hry se spouštějí velmi rychle, což oceníte při hraní adventur jako jsou Monkey Island 2, Universe, Willy the Beamish apod.


Paměti RAM (2MB Fast) sice není mnoho, ale když máte v A600 ještě 2 MB Chip RAM, už to není tak špatné. Jen je zapotřebí nesnažit se dělat si nějaký náročný systém se spoustou patchů apod, raději k holé instalaci Workbenche jen přidat pár nepostradatelných utilit jako KingCON, ToolsDeamon a hotovo. Tím ušetříte paměť na spouštění aplikací.

Krátké video natočené uživatelem Venox demonstruje výkon turbokarty na oblíbené hře Dune 2.


Konkurence

Přímou "konkurencí" turbokarty Fúria S628 může být snad jenom ACA630 of Jens Schoenfelda, která je dosud v prodeji. Recenzi na ni si můžete přečíst v předcházejícím článku. Nelze obě turbokarty přímo srovnávat, protože se jedná o karty dvou různých úrovní. ACA představuje vyšší úroveň s procesorem 68030 a Fúrie se spokojuje s procesorem 68000 s čtyřnásobným taktováním, než je původní procesor. Když to shrneme, tak ACA nabízí zhruba dvojnásobný výkon oproti Fúrii, více paměti RAM a dalších pár vychytávek.
Fúria však má zase tu výhodu, že vzhledem k použitému procesoru 68000 a pamětí v adresaci SlowRAM můžete velmi snadno spouštět starší hry, které mají jinak problémy s kompatibilitou.


Závěr

Turbokarta Fúria S628 je pěkným přírůstkem do rodiny akcelerátorů pro A600. Má prvenství ve své miniaturnosti a poskytuje velice slušný výkon postačující k tomu, aby se Amiga 600 rozběhla na vyšší obrátky. Použití procesoru 68000 zajistí vysokou kompatibilitu se starými hrami/programy a taktování 28 Mhz zase zajistí čtyřnásobné zvýšení hrubého výpočetního výkonu. I přes jisté nedostatky v oblasti přehřívání akcelerátoru, které se dají naštěstí vyřešit instalací větřáčku do blízkosti karty, lze hodnotit turbokartu velmi kladně. Nakonec nezbývá, než poděkovat autorovi celého projektu Boboovi, za to, že se do celé realizace pustil a dotáhl vše do úspěšného konce. Dále se můžete těšit na přídavný modul s dalšími 8MB paměti Fast RAM, na němž autor již usilovně pracuje.

Další informace o akcelerátoru Fúria S628 najdete v diskusním vlákně na Amiga portálu. Link je zde: http://www.amigaportal.cz/forum/showthread.php?t=3773

Sepsal a otestoval Amigoun