Kniha návštěv

Fúria RAM modul 8 MB Fast RAM pro turbokartu Fúria S628


Stručně...

Fúria RAM je expanzní modul obsahující paměť Fast RAM o velikosti 8MB pro turbokartu Fúria S628 a Amigu 600. Díky tomuto modulu získáte maximum paměti, které lze na Amize 600 s procesorem 68000 provozovat.

Hardwarové specifikace

Paměť: 8 MB FastRAM adresovaná v oblasti Zorro-II (4/8MB Autokonfigurovaná)
Typ p
aměťi: speciální DRAM čip z HP SIMMu ze serveru Vectra
Rozhraní SmartBUS
Řídící čip: Xilinx.


 

Instalace

Samotná instalace je velmi snadná, stačí nasadit přídavný modul do příslušného konektoru na turbokartě. Důležité je však před instalací vyčistit konektor SmartBUS od všech nečistot, aby se zajistila správná vodivost kontaktů. Od výrobu totiž na konektoru může upívat jemný film, který může zabránit správné vodivost kontaktů. Mě se osvědčilo použití roztoku a jemné tkaniny.


Neméně důležitou přípravou před samotnou instalací je odstranění příkazu "AutoAddRAM" ze startup-sequence, aby se nemapovalo 512kb paměti vestavěné paměti na turbokartě, která je též adresovaná v oblasti Zorro II.
Hardware v praxi

Pokud proběhla instalace v pořádku a Amiga normálně nabíhá, v Eary Control Startup Menu se bude přídavná paměť hlásit jako expanzní karta od výrobce 1576.

Nyní několik informací o tom, jakým způsobem paměť funguje. Problém kolize paměti FastRAM >4 MB a PCMCIA slotu je řešen u FúriaRAM následovně: základně se FúriaRAM hlásí jako 4 MB expanzní paměti. V tomto případě je možné používat karty ve slotu PCMCIA. Pokud však uživatel provede dlouhý reset (přidržení CTRL+A+A déle jak 2 sec), řídící čip zpřístupní celých 8MB Fast RAM, nicméně pak nelze používat karty PCMCIA.


Testy

Pro test Fúria RAM jsem použil standartní programy diagnostiky paměti. Oba použité programy MemDisplay a MemCheck provedly své testy bez chyby.
Další test, který bych nazval "zátěžový" spočíval v cyklickém kopírování souborů z cf karty do RAM disku. Soubory o velikosti cca 8 MB byly kopírovány a mazány po dobu cca jednu hodinu zcela bez problémů. Také během používání programů a spouštění her nedošlo k pádu systému způsobenému pamětí. Podotýkám, že používám aktivní chlazení, nízkootáčkový větrácek je položen v těsné blízkosti turbokarty tak, aby zajišťoval proudění vzduchu okolo procesoru a paměti. Testování proběhlo na Kickstartu 3.1.

Komfort

Nelze než pochválit komfort, který si uživatel vychutná, když má na A600 k dispozici paměť o takovéto velikosti. Spouštění WHDLoad her, které představuje na tomto stroji hlavní využití, je nyní o třídu lepší, jelikož téměř ve všech případech se díky funkci PRELOAD natáhne celá do paměti a nedochází k přerušování způsobené dohráváním dat.
Uživatel má díky tomu možnost vylepšit si i Workbench některými zkrášlovacími úpravami, aniž by musel litovat zvýšené nároky na paměť RAM. Uživatel se také samozřejmě už nemusí příliš omezovat ohledně Multitaskingu a díky přídavné paměti může spouštět a používat více programů najednou.

Výkon

Dle AIBBu hlásí pro paměť výkon 4,92 MB/sec a výborný CPU/Memory Access Latency Index 3,9. Na obrázku níže se nachází grafy výsledku MemTestu na porovnání s ostantními Amiga modely.


Závěr

Pokud již turbokartu Fúria S628 máte, jistě tento modul oceníte, protože díky němu rozjedete svoji Amigu 600 na vyšší obrátky. Rozšíření paměti FúriaRAM poskytuje veškerý komfort ve spouštnění her i programů. Když to srovnám například s Minimigem, který mám rozšířen na 3,5MB RAM, tak A600 s Fúrií v tomto smyslu jasně vede, protože WHDLoad je mnohdy dost "nenažraný" :)
Výborné je, že uživatel použitím expanzního modulu neztratí 1,5MB Slow Fast RAMky, která se hodí zejména z důvodů kompatibility programů, které paměť adresovanou v této oblasti potřebují.
Samotný modul je proveden precizně a profesionálně, takže celý akcelerátor včetně modulu vypadá jako komerční produkt.
Na závěr nutno poděkovat autorovi Boboo, že dotáhl projekt až do této podoby a těším se na jeho další projekty pro naše Amigy :)

Informace o akcelerátoru Fúria S628 najdete v předchozím článku našeho webu: Link

Sepsal a otestoval Amigoun