Kniha návštěv


Discworld (1995 Psygnosis) (Shapeshifter)

Discworld je 2D grafická adventure s ručně kreslenou grafikou a příběhem na motivy ze žánru známého spisovatele Terryho Pratchetta. Hru v roce 1995 vydal amigistům dobře známý Psygnosis. Kromě verze hry pro IBM kompatibilní vyšla i verze pro platformu MAC 68k, kterou můžete díky emulátoru snadno spustit i na své Amize, a o té bude v článku řeč.

Příběh
Discworld je tedy počítačovým zpracováním populární Pratchettovy ságy. Vžijete se do role nezkušeného wizarda Rincewinda a vaším úkolem bude vypořádat se s drakem, sužujícím město Ankh-Morpork. Že to bude nelehký úkol, zjistíte již po několika chvílích strávených s touto hrou a dříve či později stejně budete muset sáhnout po návodu. Obtížnost a logika hádanek je totiž skutečným oříškem. Celý příběh je ale jinak okořeněn dostatkem humoru. Vtipný a originální je například chodící "inventory" v podobě truhlice na nožičkách. Hra je rozdělena na čtyři části, které na sebe ale bezprostředně navazují. Více o příběhu nebudu prozrazovat, aby si každý mohl udělat vlastní obrázek až ze hry.

Technické provedení
Hra působí solidním dojmem. Ručně kreslená grafika je skutečně propracovaná, a ani tolik nevadí že je pouze lores-tedy 320x200 bodů při 256 barvách (využívá se prosté zdojnásobení bodů do nativního rozlišení 640x480). Postavičky jsou velmi dobře animované, okolí už tolik ne, což je při ručně kresnéné grafice pochopitelné.

Během hry vás provází pohodová hudba, která není nikterak rušivá a střídá se podle místa, na kterém se nacházíte. Všechny dialogy jsou kompletně namluvené, je možné zapnout také titulky (jsou k dispozici ve čtyřech jazykových mutacích).
Hra je k dispozici na CDROM a zabírá více než 500 MB dat, což je ale pochopitelné s ohledem na technické provedení.
Hra na platformě MAC vyžaduje OS 7.X, procesor min. 68030 a rozlišení s 256 barvami.

Tipy pro Amiga hráče
Hra dobře běhá na emulátoru Shapeshifter. Doporučuji obsah CDčka překopírovat na harddisk, ulehčíte nejen mechanice, i hra bude běhat plynuleji. Pokud se k vám hra dostane v archivu, je potřeba jej rozbalit pomocí Stuffit expanderu, následný img soubor se po přejmenování na iso dá vypálit i na jiném počítači než je Mac.

Testováno na MC68060, 50 Mhz, Cybervision 64/3D, kde běží svižně. Velmi dobře hratelné i na AGA při použití externího videodriveru jako např. TurboEVD.

Závěrem
Pokud fandíte žánru fantasy a k tomu hrajete rádi adventure, budete jistě spokojení, že si tuto hru můžete bezproblémů zahrát i na své Amize.


Amigoun