Kniha návštěv


CD32 emulátory na Amize

Trocha historie - Commodore Amiga CD32

Amiga CD32 je posledním počítačem řady Amiga, který Commodore uvedl na trh v roce 1993. Jedná se o herní konzoli na bázi počítače Amiga a zároveň první 32 bitovou herní konzoli vůbec. Koncept CD32 vychází z modelu Amigy 1200. Stejně jako Amiga 1200 obsahuje např. procesor Motorola 68EC020 taktovaný na 14 MHz, dále grafický čipset AGA a sdílenou pamět 2 MB. Navíc disponuje dvourychlostní mechanikou CD-ROM, zákaznickým čipem Akkiko, umožňujícím hardwarovou konverzi C2P. Paměť ROM obsahuje jak Kickstart 3.1, tak ještě tzv. Extended ROM, obsluhující multimediální funkce konzole a v neposlední řadě minimalistickou Nonvolatile pamět, do které je možné uložit zápis high-score, pozici hry apod.
Díky Amize CD32 mohly být dosavadní Amiga hry obohaceny o multimediální videa a 16bitové audio stopy, kde stejně jako u modelu CDTV je výsledný zvukový výstup mixáží původního zvukového čipu Amigy a výstupu CD-ROMu. K CD32 bylo možné zapojit myš, ovladač CD32 disponující více tlačítky a klávesnici. Díky expanznímu slotu je možné dokoupit rozšiřující modul, který dokáže z CD32 udělat "plnohodnotnou" Amigu A1200. Za slabinu této konzole považuji absenci jakékoliv FAST RAM v základním provedení, která by umožnila procesoru pracovat na plný výkon a zvedla by multimediální možnosti konzole.

Úvodem

Díky značné podobnosti konzole CD32 a Amigy 1200 je možné spouštět hry určené pro tuto konzoli i na Amize 1200 nebo Amize 4000. V nejjednodušším případě je možné pouze překopírovat obsah CD-ROMu s hrou na harddisk, nastavit pár Assignů, ohlídat si dostatek volné paměti Chip-RAM a hru vesele spustit. Pokud ale hra používá například Audio stopy, Nonvolatile paměť, CD32 joypad, nebo prostě z jakéhokoliv důvodu na Amize nefunguje, je nutné použít nějaký CD32 emulátor. Tyto emulátory se s větší či menší úspěšností pokoušejí nahrazovat výše zmíněné požadavky. Právě o těchto emulátorech bude v tomto článku řeč.

Požadavky na spuštění

obr: klasická sestava - Amiga 1200 s ATAPI mechanikou 4x prohání CD32 emulátor

K běhu CD32 emulátorů a jejich her je zapotřebí
- Amiga s AGA chipsetem (A1200/A4000)
- mechanika CD-ROM / DVD-ROM (ideální jsou 2x / 4x rychlostní mechaniky)
- nějaká paměť FAST-RAM vítána (protože emulátor sám o sobě sežere nějakou tu paměť)
- CD32 joypad nebo alternativní CD32 Honeybee joypad (velmi doporučeno)
- Audio stereo mixér volitelně (pro sloučení Audio výstupů z Pauly a CD-ROM)
- CD32 emulátor a CDčka s hrami :)
pozn. Takřka ideální konfigurací na spouštění CD32 titulů pod CD32 emulátory se jeví například Amiga 1200 s paměťovou kartou jakékoliv velikosti Fast RAM, Kickstartem 3.1, ATAPI CDROMkou 2x/4x rychlostní, CD32 joypadem, a externím audiomixérem.

Výběr emulátorů
Kupodivu je zde z čeho vybírat, v tomto článku bude zmíňka o třech nejznámějších, které jsem otestoval v praxi. Jedná se o CD32-Emulator z balíku IDEFIX '97 Olivera Kastla, dále CD32 emulátor z balíku AsimCDFS Asimware asociation a nakonec CD32 emulátor distribuovaný s ovladači PCMCIA SCSI řadiče Squirrel nebo SurfSquirrel fy HiSoft. Někde jsem se dočetl, že nějaký CD32 emulátor je rovněž přibalen s ovladači E-IDE redukce fy ELBOX, ale to nedokážu potvrdit. A nyní se podívejme na emulátory trochu podrobněji.

obr: Úvodní obrazovku CD32 na emulátorech bohužel neshlédnete

CD32-Emulator v107.18 (1999 Elaborate Bytes/Oliver Kastl)

Jedná se o snad nejznámější CD32 emulátor na Amize, asi proto, že je součástí velmi oblíbeného balíku IDEFIX'97 (http://aminet.net/package/disk/misc/IDEfix97), který obsahuje ovladače pro ATAPI zařízení a zdokonaluje možnosti interního IDE kontroleru v A1200/4000. Balík je shareware, a neregistrovaná verze zobrazuje informativní okno, upozorňující na registraci.

Schopnosti emulátoru

- Vlastní filesystém CacheCDFS (CD0:)
- zálohovaná paměť NVRAM (vytváří soubory na disku/disketě)
- nastavení preferovaného jazyka
- degradační funkce k napodobení hardwaru CD32
- emulace PAL/NTSC
- emulace extra tlačítek CD32 joypadu na klávesnici
- chybí emulace CDTV
- nevyžaduje kickstart 3.1

Instalace a spouštěníBěhem instalace balíku IDEFIX'97 budete v průběhu instalace tázáni, zda chcete nainstalovat CD32 emulátor. Pokud tuto volbu zvolíme, nainstaluje se nám složka "CD32" s programem na určené místo na harddisku. Podmínkou pro úspěšné provozování emulátoru je správně nainstalovaný ovladač CD-ROM - CacheCDFS, který je součástí balíku. Emulátor můžete spouštět přímo z harddisku, případně instalátor může modifikovat vaši startup-sequenci, která při stisku funkčního tlačítka (např. F10) spustí emulátor (Make HD Startup) a nebo můžete vytvořit startovací disketu, ze které budete spouštět emulaci (Make CD32 Floppy). Poslední způsob je doporučený, protože disketa spouští jen základní příkazy a tak emulace není ovlivněna některými nežádoucími prvky vašeho systému.

Provoz emulátoru

Jak již bylo řečeno, emulátor vyžaduje přítomnost zařízení CD0: a to pod filesystémem CacheCDFS. Emulaci spustíme spuštěním souboru "CD32". Pokud jsme modifikovali startup-sequenci, stačí při bootování tisknout klávesu F10 (takovéto spouštění moc nedoporučuji, protože vaše původní startup-sequence se přejmenuje na startup-sequence.std a můžete mít potom problémy s instalací dalších programů. Nakonec, při troše zkušeností, automatické startování z harddisku můžete vyřešit obdobně jako je to vyřešeno u Squirrel SCSI CD32 emulátoru a jeho harddiskového startování). Poslední možností je nabootovat ze startovací diskety s emulátorem.

NastaveníPři standardním spuštění se otevře okno s možnostmi nastavení parametrů emulace. Emulátor, disponující pokročilými degradačními funkcemi, má schopnost vypínat paměť FastRAM, Cache procesoru, nastavit VectorBase0, aj., což by mělo zvýšit kompatibilitu a s tím i vaše šance na úspěšné spuštění cd titulů.
Důležitou funkcí je také "Emulate Controller", která umožní mapování tlačítek CD32 joypadu na klávesnici, pro případ, že nevlastníte CD32 joypad a hrajete s klasickým 2 tlačitkovým joystickem. Toto však bohužel nefunguje u všech her.
Nechybí také nastavení preferovaného jazyka, možnost jemné úpravy parametrů CD-mechaniky a samozřejmě také, kam se bude uklávat obsah paměti NVRAM.
Tlačítko "Initialize" slouží k pouhnému nastavení degradačních funkcí pro případ, že chcete hry spouštět z Workbenche, tlačítko "Boot" zahájí okamžitý start emulace a hry z CDčka.
Zvolené nastvení je možné uložit a též je možné potlačit zobrazování okna s parametry a rovnou spouštět emulaci pomocí tooltypu "NoWinBoot".

Hodnocení
+ vysoká kompatibilita při spouštění CD titulů
+ značná možnost nastavení parametrů emulace
+ ověřená funkčnost emulace CD32 joypadu

 

Asimware CD32/CDTV emulátor (1995 Asimware Innovations) (distribuovaný společně s CDFilesystémem AsimCDFS)Tento emulátor distribuovaný s instalací Asim CD Filesystému je pro mě nejméně probádaným CD32 emulátorem, se kterým jsem se setkal. Během testů na mé konfiguraci vykazoval nejmenší úspěšnost spouštění CD32 titulů i stabilitu běhu, takže ho spíše považuji jako určitý doplněk k jinak výbornému CD filesystému, jakým Asim CDFS bezesporu je.

Schopnosti emulátoru

- Vlastní filesystém AsimCDFS (kromě jiného podporující přímé ripování CD audiotreků, podporující Joliet apod.)
- zálohovaná paměť NVRAM (vytváří soubory na disku)
- možnost nastavení preferovaného jazyka
- emulace CD32 joypadu (je v nastavení, ale nevím, jak funguje)
- emulace CDTV
- možnost autobootu CD32/CDTV titulů (netýká se bohužel ATAPI zařízení)

Instalace a spouštění

Instalátor nainstaluje Asim CD Filesystém a umožní instalaci též CD32/CDTV emulátoru. Během instalace budete mít možnost vybrat mechaniku CD-ROM přes příjemné rozhraní SCSIInquire.

Chybí zde možnost instalace na čistou disketu, emulátor se instaluje vždy na harddisk. Hned z kraje musím upozornit, že mě emulátor funguje pouze v případě, kdy nechám ve své startup-sequenci rezidentní přípazy Assign a Execute, jinak zpravidla nic nenaběhne.

Provoz emulátoru

Stačí namountovat zařízení CD0 a kliknout na ikonu SimBoot, která spustí režim emulátoru. Veškerá nastavení emulace je možné provést v příslušných preferenčních programech CD32_Prefs (volba jazyka, umístění NVRAM, a emulace joypadu), příslušná CDTV nastavení v programu CDTV_Prefs. Pro zvýšení kompatibility je vhodné ještě před spuštěním Simboot vypnout FastRAM systémovým prográmkem NoFastMem.
Zajímavá je i možnost autobootu z CDčka, ale ta prý funguje pouze u řadičů, které autoboot umožňují díky rezidentnímu ovladači (což se bohužel netýká ATAPI zařízení).

Hodnocení

+ velice snadné používání (žádná apriorní nastavování parametrů)
- nízká kompatibilita spouštění CD titulů

 

Squirrel CD32/CDTV emulátor (instalační disketa SCSI interface v1.12) (1995 HiSoft)

obr: Amiga 1200, Blizzard 1220/ 4 MB Fast RAM, Squirrel SCSI, externí SCSI box a Teac 52x CD-ROM

Tento emulátor, který je umístěn na instalační disketě pro SCSI interface do PCMCIA slotu, a který není téměř vůbec znám, je velmi spolehlivý a kvalitní, a obsahuje dokonce i určitou podporou CDTV titulů. Nejste navíc závislí na používání SCSI hardwaru, ale můžete jako emulovanou CD32-CDROM nastavit například ATAPI CDROMku napojenou na interní řadič A1200.

Schopnosti emulátoru

- Vlastní filesystém CDFilesystem (simulující CD32/CDTV CDFS)
- zálohovaná paměť NVRAM (vytváří soubory na disku/disketě)
- možnost nastavení preferovaného jazyka
- setup soubory pro některé jednotlivé CD tituly, zajišťující jejich korektní spouštění
- použití některých degradačních funkcí
- podpora též některých CDTV titulů
- emulace PAL/NTSC
- nevyžaduje kickstart 3.1
- ? nevím, zda podporuje emulaci CD32 joypadu na klávesnici
- chybí interface pro některá nastavení

Instalace a spouštěníInstalační disketa obsahuje instalátor, který zajistí instalaci nezbytných ovladačů pro SCSI řadič, tak rovněž souborů CD32/CDTV emulátoru. Emulátor můžete nainstalovat také samostatně a to buď na harddisk, nebo na disketu. Při instalaci budete muset nastavit příslušnou CD-ROM, která bude použita pro emulaci (spustí se pěkný procházeč zařízení). V případě použití řadice Squirrel se jedná o squirrelscsi.device, pokud chcete použít CDROMku na interním řadiči, musíte použít atapi.device. Po instalaci je vhodné zkontrolovat, zda soubor cddevice.config v DEVS: obsahuje správný název ovladače a příslušné číslo unitu a je hotovo.

Provoz emulátoru

Pokud jste instalovali pouze na disketu, stačí z ní nabootovat s vloženým CDčkem v mechanice a titul se spustí automaticky. Nabíhání emulátoru z diskety však je poměrně časově náročné a tudíž doporučuji instalaci na harddisk. Také v případě, že jste instalovali CD32 emulátor na harddisk, stačí z něj nabootovat a titul se spustí automaticky. V případě harddiskové instalace vám instalátor přidá tyto řádky do startup-sequence:

;CD32 Startup added by Squirrel SCSI Installation
IF EXISTS S:CD32-Startup
C:Assign T: RAM:
Execute S:CD32-Startup
Endif
;End CD32 Startup

Tato akce však bude mít za následek značné prodloužení bootovacího času a navíc většinou nechtěné automatické mountování zařízení CD0. Doporučuji tedy skript poněkud upravit, aby se jeho spouštění docílilo pouze v případě, kdy to skutečně potřebujeme, například pomocí utility "joypad". Ta spustí skript pouze pokud při spouštění držíme například modré tlačítko na joypadu. Pak vše vypadá následovně:

C:Joypad BLUE >NIL:
IF WARN
C:Assign T: RAM:
Execute S:CD32-Startup
Endif

A funguje tak, jak bylo výše vysvětleno. Místo prográmku "joypad" můžeme obdobně použít například příkaz "Warnifpressed" instalovaný s emulátorem.

Nastavení

Emulátor nemá prakticky žádný interface pro jednotné nastavení parametrů emulace. Jsme tak závislí na nastavení od výrobce, která jsou však velmi precizní, a zpravidla není potřeba nic přenastavit. Jazyk je možné pomocí standartního "Locale" prefs, výběr příslušné CDROM nastavíte pomocí "CDDevice".
Ovlivnit některé degradační parametry můžete ještě při spouštění. Pokud při bootování stisknete červené tlačítko ovladače nebo levé tlačítko myši, objeví je malé grafické rozhraní, kde můžete například povolit Cache, Fast RAM apod. Výsledné nastavení lze uložit pro jednotlivý CD titul.
Když si ručně prohlédnete CD32-Startup skript, zjistíte, že je značně propracovaný a kromě toho, že mountuje CD mechaniku, také přizpůsobuje některé parametry podle spouštěného CD titulu, nastavuje jazyk, přenastavuje verze některých knihoven, vypíná paměť Fast RAM apod. Tedy je zde možnost určité ruční manipulace s nastavením, například pro pokročilé uživatele.

Hodnocení

+ kvalitní emulace nejen CD32 ale také CDTV titulů
- většinou pouze ruční nastavení parametrů
? nepodařilo se mi ověřit, zda podporuje emulaci tlačítek CD32 joypadu


Externí audio mixér SpeaKa (B-Tech)

obr: externí pasivní audiomixér obr: konektory kabelu CD-ROM->Cinch

Jak již bylo uvedeno, je vhodné smíchat CD zvuk z CD-mechaniky se zvukem z Amigy. Toho můžeme docílit například zakoupením výše uvedeného pasivního audio mixéru. Poté si musíme vyrobit speciální kabel, který bude mít koncovku CD-mechaniky (plochý 4-pin konektor) a 2x cinch (mixér). Stačí propojovací kablík CD-mechaniky a zvukové karty odstřihnout a správně napojit na odstrihnutý kabel Cinch-Cinch (pozor na správné zapojení kanálů a uzemnění!)
Tento mixér pak zapojíme na výstupu do HIFI, na vstupech do CD-mechaniky a Amigy, a páčkami můžeme regulovat úroveň hlasitosti jednotlivých vstupů.
Zde uvedený pasivní mixér jsem zakoupil ve společnosti CONRAD.

Tipy a postřehy

- Na emulaci CD32 se nejlépe hodí počítač podobných parametrů, jako je CD32
- Je výhodné používat pomalejší CD mechaniky, např. 4x (rychlý náběh, tichý provoz)
- Vysoká úspěšnost spouštění CD titulů je v emulátoru z balíku IDEfix'97, má i podrobný návod použití, pokud ale v Amize používáte jako harddisk CompactFlash kartu v adaptéru, nespouštěte IdeFix, ten může vaši kartu zlikvidovat
- Používejte mixér CD zvuku se zvukem s Amigy, nebo si dejte CD zvuk na extra reproduktory
- Pokud potřebujete CDTV podporu, použijte Squirrel SCSI CD32 emulátor
- Pokud chcete používat AsimCD32 emulátor, nechejte rezidentní příkazy Assign a Execute
- Nemáte Kickstart 3.1, můžete využít například Skick, který nahraje Kickstart 3.1 do paměti (pokud vlastníte příslušnou ROM)
- ? Jsem zvědavý, zda se někdy objeví implementace CD32 emulátorů v balíku WHDLoad, na podporu CD audio stop

 

Ilustrační tabulka běžících/neběžících CD titulů v emulátorech

název běží v emulátoru poznámka
Alien Breed Tower Assault CD32 S(1),A(2)*,I(2) A(2)-jde jen AB II
Diggers & Oscar CD32 S(1)*,A(2)*,I(2) S(1)-V intru není namluvený zvuk, A(2)-Diggers-nesynchronizované intro,Oscar-Pomale nahravani-zatuhavani na ATAPI
James Pond II CD32 S(1)*,A(2)*,I(2)* S(1)-nehraje úvodní trek, A(2)-uvodni intro nesynchronizované (navíc nutný kick 3.1 pro spuštění intra), I(2)-intro vyžaduje kick 3.1
Heimdall 2 CD32 S(1)*,nA(2),I(2) S(1)-nefunkční některá joy. tlačítka
Liberation CD32 S(1),nA(2),I(2)  
Soccer Kid CD32
S(1)*,A(2)*,I(2)*
S(1)-nutno přejdenovat v S:CD32-Startup všechny odkazy na assign zařízení CD32: na jiný název aby nebyl shodný s názven cdčka, A(2)-trochu nesynchronizované intro,zátuh, I(2)-vyžaduje NoFastMem
Super Stardust CD32 S(1),A(2)*,I(2) A(2)-občasně zatuhne

vysvětlivky:
emulátory: CD32-Emulátor Olivera Kastla (I), Asimware CD32 emulátor (A), Squirrel CD32 emulátor (S)
n před písmenem znamená nefunkčnost na daném emulátoru a konfiguraci

konfigurace 1: Amiga 1200, Kickstart 3.0, Blizzard 1228 4 MB Fast RAM, Squirrel SCSI, externí SCSI CDROM Teac 32x rychlostní
konfigurace 2: Amiga 1200, Kickstart 3.0, Blizzard 1228 4 MB Fast RAM, interní ATAPI CDROM Goldstar 4x rychlostní

Amigoun, amiga1200 zavináč volny tečka cz