Kniha návštěv


Úprava NTSC Amigy CD32 na PAL


Každý ví o možnosti jak přepnout svojí Amigu do obrazové normy PAL / NTSC. Jde to v Early Startup Menu při startu / resetu počítače. Některé Amigy mají dokonce na desce přepínač, kterým natrvdo nastavíte, jaký režim chcete používat. U Amigy CD32 to bohužel není tak jednoduché, jak uvidíte po přečtení následujícího článku.


Proč NTSC Amigu CD32?

Svého času se v internetovém obchodě VESALIA prodávaly nové Amigy CD32, konkrétně nevyprodané kusy z USA, které disponují obrazovou normou NTSC. Nechal jsem se zlákat vidinou "nové Amigy" a daný produkt objednal.

Úskalí NTSCčkové Amigy

Bohužel Amiga CD32 neobsahuje oba převodníky NTSC i PAL, ale v případě NTSCčkové Amigy CD32 pouští signál vždy zakódován do barevného kódování v normě NTSC. Pokud chcete hrát hry v NTSC jste za vodou, ale většina her pro svůj chod vyžaduje PAL.

V Boot Menu sice můžete přepnout na PAL, čímž umožníte chod i PALových her, ale výstup na televizoru bude možná pouze černobílý. Záleží televizor od televizoru. Například monitor Commodore 1084S pouští pouze černobílý obraz, postarší televizor 20" SONY Trinitron z roku 1996 také jen černobíle, ale televize 14" Philips z roku 1999 dokázala obraz zobrazit v barvách. LCD TV Philips z roku 2008 ale zase jen v černobílé. Na druhou stranu, pokud vlastníte nějaký externí analogový převodník AV-VGA jako Aver či Grandtec TV-Tuner tak tyto zařízení si většinou dokážou s barvami poradit.

Hardwarový hack na trvalé přepnutí do PAL

Když máte štěstí a váš televizor si poradí s NTSC barvami i v režimu PAL, začně Vás nejspíše obtěžovat nutnost neustálého přepínání na PAL v Early Startup Control Menu. Zde se naskýtá možnost upravit si Amigu tak, aby byla hardwarově nastavena na PAL.

Po přečtení několika diskuzí na zahraničních internetových fórech jsem nalezl řešení. To spočívá v přerušení kontaktu jedné nožičky čipu Alice se základní deskou. Čip je na desku napájen SMD metodou, nezbývá než nožičku odpájet z desky a vytáhnout. Zdatnější jedinci si pak mohou vyrobit i přepínač mezi NTSC a PAL, protože pokud vytaženou nožičku spojí s uzeměním Amiga naskočí v NTSC. Pokud je nožička vytažená, Amiga chodí v PALu.

Nejprve tedy odšroubuje šroubky na spodku CD32, při odklopení víka vyjměte konektor CD mechaniky z desky a konektor s LEDkami. Dále sundejte stínící plech a dostanete se k základní desce.

a
obr: Motherboard Amigy CD32, čip Alice je vyznačen oranžovým kroužkem.

Čip Alice je čtvercový čip zhruba uprostřed desky.

a
obr: Záběr na čip Alice.

Nyní musíte opatrně vytáhnout 9. nožičku zleva ze své pozice, aby se přerušil kontakt s motherboardem. Mě se to podařilo opatrným ohnutím pomocí pinzety.

a
obr: Záběr na čip Alice, ohnutý pin je vyznačen oranžovou barvou.

Nyní se můžete rozhodnout, zda využijete přepínač mezi PAL a NTSC. S ohnutým pinem Amiga jede v PAL a pokud ohnutý pin spojíte s uzeměním, bude chodit v NTSC. Já se spokojil s trvalým PAL.

a
obr: Záběr na čip Alice po úpravě s ohnutým pinem.

Nyní se můžete rozhodnout, zda využijete přepínač mezi PAL a NTSC. S ohnutým pinem Amiga jede v PAL a pokud ohnutý pin spojíte s uzeměním, bude chodit v NTSC. Já se spokojil s trvalým PAL.

Po kontrolním zapnutí již vidíme, že je Amiga defaultně v Boot Menu přepnutá na PAL.

a
obr: Boot Menu již natvrdo nastaveno na PAL.

Informační OSD menu TV-Boxu jasně odhaluje, že počítač i nadále posílá signál zakódovaný v NTSC normě. Nicméně všechny ostatní parametry jako je větší plocha obrazu a 50 Hz jsou v pořádku.

a
obr: Informační OSD menu zobrazuje PAL v NTSC :)

Přínosy tohoto řešení

Pokud váš televizor zvládne zobrazit barvy na takto modifikované Amize CD32, můžete hrát hry určené pro PAL i bez neustálého ručního přepínání kódování v Early Startup Menu.

Další výhodou je i to, že takto modifikovaná Amiga již funguje i s externím modulem Paravision SX-1, který jinak s NTSC Amigou CD32 nefungoval.

Sepsal a otestoval Amigoun