Amithlon na laptopu

Amithlon je emulátor Amigy (někdo by možná mohl říci spíše emulátor Amiga OS 3.9) pro PC, postavený na mikrokernelu linuxu, vynikající svou šikovně navrženou architekturou a rychlostí. Článek popisuje zkušenosti s jeho provozem na přenosném počítači (notebooku).
DELL C610

Koncept Amithlonu

Na Amithlonu mě vždycky imponovala „genialita“ konceptu. Emulátor běží dokonale na pozadí, takže uživatel v první chvíli vlastně ani netuší, že Amiga OS běží vlastně hostovaný pod Linuxem. Samotný mikrokernel Linuxu (o velikosti kolem 1MB) bootuje velmi rychle, přičemž uživatel sleduje velmi pěknou animaci BoingBallu, po níž se automaticky spustí emulátor, který poté nabootuje až do systému Amiga OS 3.9.

Genialita tohoto řešení tkví zejména v tom, že samotný emulátor je schopen přistupovat přímo k hardwaru počítače, což znamená že grafická karta funguje stejně jako na Amize – pod Piccassem96 si můžete vytvořít rozlišení, jaká chcete používat a ty jsou potom použitelná v systému. Zvuková karta je ovládaná přímo přes AHI, síťová karta má také svůj ovladač, USB můžete používat díky Poseidonu - prostě vše jako na nějaké nadupané Amize.. To vše zaručuje velmi značný komfort práce i celkovou rychlost.

Nevýhody Amithlonu

Nevýhodou tohoto jinak geniálního řešení je jednak zastaralost a jednak provázanost na specifický hardware hostujícího počítače. Amithlon vznikl kolem roku 2000 a nedošlo k jeho výraznému aktualizování a slibovaný nástupce - zdokonalený emulátor s názvem Umilátor nikdy nespatřil světlo světa. Pouze došlo k několika pokusům o aktualizaci mikrokernelu Linuxu a hardwarové podpoře několika více grafických, popř. zvukových karet. Mezi největší neduhy samotného emulátoru pak lze jmenovat občasné problémy se stabilitou (pravděpodobně problém nevychytané emulace CPU s JITkou) a zejména absence emulace základního čipsetu Amigy – nativní grafické režimy ECS/AGA a vnitřního zvuku (Paula). To odsuzuje uživatele emulátoru pro jeho použití prakticky jen pro systémové programy/hry, které fungují na grafických kartách (RTG) a podporují AHI zvuk.

Amithlon na laptopu?

Amithlon (s aktualizovaným jádrem kernel3) jsem provozoval jistý čas na desktopovém počítači (speciálně sestaveném s kompatibilním hardware pro použití s Amithlonem) s procesorem AMD Sempron, grafickou kartou nVidia RiVA (AGP), zkukovou kartou Soundblaster 128 (PCI) a síťovou kartou Realtek 8139 (PCI), což je hardware, který je, díky ketnel3 přímo podporován s plnou hardwarovou akcelerací.

Situace je taková, že žádný dostupný notebook nedisponuje hardwarovou konfigurací, která by zcela vyhovovala potřebám emulátoru Amithlon.

Z grafických karet jsou totiž plně podporovámy jen starší čipsety nVidia a částečná hw-akcelerace je i u některých ATI čipsetů. Ze zvukových karet jsou přímé ovladače jen pro kartu Soundblaster 128 a Soundblaster Live, a zvukovky na starších VIA AC97 čipsetech. Ovladač síťové karty je pouze pro realtek 8029 a 8139. V případech nepodporované grafické karty jste odkázáni na relativně pomalé a ne zcela kompatibilní VESA módy, u nepodporované zvukovky máte ještě šanci, že půjde alespoň všeobecný linux-side ovladač pro AHI s nevýhodou nižší latence a určité neohrabanosti a nižší kvality, u nepodporované síťovky je opět šance linux-side ovladače. V případě, že linux-side ovladač neexistuje nebo nefunguje tak, jak by měl, máte smůlu a zvuk nebo síť nepůjde.

V praxi se mi podařilo otestovat větší množství starších laptopů z nichž jsem narazil jen na několik modelů, které lze považovat za celkem použitelné pro slušné používání emulátoru.

Jde tedy o notebook DELL Latitude C610 s grafickým čipsetem ATI Radeon Mobility (částečná hw-akcelerace), zvukovou kartou Crystal (linux-side ovladač) a síťovou kartou (linux-side ovladač). Obdobně by měl fungovat také novější model od DELLu, typ Latitude C640. Dalším takto fungujícím notebookem je Compaq EVO N800V (musí mít nejnovější Bios a pro používání externí myši budete potřebovat ještě příslušný port replikátor, jelikož notebook v základu neobsahuje Amithlonem pro myš vyžadované PS2 konektory). U ostatních notebooků jste zpravidla omezeni na pomalé VESA módy, nefunkční zvuk, případně síť.

K čemu dnes Amithlon, když máme WinUAE?

Právě kvůli jeho chytré architektuře – přímému přístupu k hw počítače, vysoké rychlosti CPU JIT emulace a přímému nabootování rovnou do Amiga-OS. Pod Amithlonem můžete komfortně pracovat s programy náročnými na výkon CPU, jako je pro práci s grafikou například ImageFX. Internetem můžete brouzdat s celkem povedeným prohlížečem s podporou CSS programem NetSurf, který je jinak pomalý i na nejrychlejším přetaktovaných 060 procesorech. Z her si dobře zahrajete například RTS strategii Exodus. Přenášet soubory můžete pohodlně přes klasický FlashDisk pouhým zapojením do konektoru, jako na reál amize.


Videoukázky z provozu Amithlonu na mém DELLu C610. Výše je práce s NetSurf prohlížečem a druhé video ukazuje pár her, třetí několik aplikací v praxi.

Tipy a triky

Částečné emulace PALových screen módů zajišťuje ToolType u monitor driveru FakeNative=Yes.. K přesněrování nativního audia, pro programy používající audio.device, slouží program baer či EAudio. Pozn. Aby na laptopu správně fungovalo Linux-Side Audio (AHI), je nutné odpojit baterii, jinak zvuk může zlobit.

 

Závěr

Amithlon je velmi povedený emulátor, který i přes své nedostatky, je svým konceptem průlomovým a v mnoha ohledech stále nepřekonaným řešením a který bohužel souhrou mnoha nepříznivých okolností nedostal šanci na budoucí vývoj.

Sepsal a otestoval Amigoun