Kniha návštěv

Úprava gamepadu Genius Maxfire G-08X pro Amigu

Úvod

V článku si povíme, jak předělat PC gamepad, abychom ho mohli použivat na Amize. Funkčnost takto upraveného gamepadu bude potom odpovídat klasickému Amiga 2tlačitkovému joystiku. Pokud tedy doufáte, že takto snadno přijdete k CD32 joypadu, jste na omylu. Úprava do podoby plně funkčního CD32 joypadu by vyžadovala náročnější operaci a vyžadovala by zapojení nějakých elektro součástek.

Co budeme potřebovat

Na začátku ještě jedno upozornění: pokud jste nikdy v životě nedrželi páječku a při vyslovení slova šroubovák se běžíte schovat, raději už nečtěte dál, ale nechte si gamepad předělat od zkušenějšího kamaráda. Na drouhou stranu, pokud pro vás předcházející neplatí, uvidíte že amatérské úpravy, které budeme provádět, vyžadují hlavně dostatek času a trpělivosti.

Připravíme si:
- originál gamepad Maxfire G-08X, verze pro gamepad konektor
- páječku
- šroubovák
- nůžky
- izolepa
- kus drátu
- 9pin konektor female, nejlépe s kabelem (seženete ho např. jako prodlužovačku sériového portu)

krabice s joypadem páječka
PC Maxfire Gamepad páječka šroubovák apod.

Náklady na zakoupení gamepadu (kolem 120 Kč, pozor na to, aby se jednalo o gameport verzi), prodlužovací kabel serial (35 Kč) a hlavně práce.

Jak na to:

Vybalíme nově zakoupený PC gamepad, kterému zanedlouho úpravou znemožníme funkčnost na PC, takže můžeme směle vyházet jak návod k instalaci, tak i instalační CDčko.
Nejdříve odstřihneme na kabelu konektor ke gameportu. Nyní můžeme gamepad rozebrat. Na zadní straně najdeme 4 otvory pro šrouby, pátý otvor je skrytý pod samolepkou s informacemi výrobce. Až vše odšroubujeme křížovým šroubovákem, můžeme odklopit zadní víko. Nyní vidíme tišťák, ze kterého odpojíme kabel (nutno silou zatáhnout) a nyní lze již tišťák vyjmout a položit někam na stůl.
Pozorně si prohlédneme tišťák, je na něm spousta elektronických součástek (nějaké diody, černé buřtíky a kdoví co ještě). Podle schématu klasického Amiga joysticku víme, že tyto věci vůbec nepotřebuje, Amiga dostává signál o stisknutí příslušného směru nebo spouště pouhým spínáním obvodu: směr-uzemnění. Proto všechny tyto součástky postupně odpájíme. Jedná se o zcela nezáživnou a namáhavou práci, ale dá se to zvládnout.

tišťák zadní strana tišťák vrchní strana
tišťák v původním stavu (zadní strana) tišťák v původním stavu (vrchní strana)
tišťák bez součástek tišťák o provedení úprav
tišťák po vypájení součástek tišťák po provedení úprav


Nyní si prostudujeme schéma a princip Amiga joysticku a prohlédneme si pozorně vrchní část tišťáku. Vidíme tu černé plošky-elektrocitlivé, které jsou spínány stiskem tlaítka, které také elektocitlivou ploškou propojí daný obvod. Ostatní plošky jsou pokryté zeleným izolačním nátěrem, aby nedošlo ke zkratům. Soustřeďme se nejprve na hvězdici 4 směrových tlačítek v levé části. Vidíme, že každé kolečko směru je spolu spojeno jednou cestičkou, která se ukončuje nahoře spíše vlevo. Tuto můžeme považovat za uzemnění. Zjistíme si, zda po našem odpájení součástek je signál vyveden k nějakému drátu (na kabel) a pokud ano, zapamatujeme si jeho barvu. Dále vidíme, že od každého směrového kolečka vede druhá cestička-tu považujme za cestičku signálu. I tato cestička musí být vyvedena na samostatný drát (z kabelu). Pokud po vypájení součástek již není cestička vyvedena na drát, propojíme jí zapájením naší drátové propojky na nějaký nepoužitý drát. Nyní se podíváme na pravou část tišťáku. Je tam šestice tlačítek na spoušť. My využijeme pouze dvě. I tady platí, že musíme napojit uzemnění a signál-nezapomeňte, že uzemnnění je to samé jako u směrovek! Když to správně promyslíme a zapojíme, zjistíme, že vše se dá zapojit na jeden (ten originální kabel). A nyní si vybalíme papírek na který jsme si poznamenali barvy drátu s popisy jakému tlačítku patří, abychom mohli správně propojit kabel z gamepadu na kabel z Amigy.

kabel
pozor na správné propojení kabelů!


Poslouží nám následující schéma zapojení Amiga joysticku:

2 konektor u počítače (male)
1 konekor na joysticku (female)

Pin Joystick
1 Dopředu
2 Dolů
3 Doleva
4 Doprava
5 Nic
6 Spoušť 1
7 +5V
8 Uzemnění
9 Spoušť 2

Pokud jsme všechno dobře sestavili, odměnou je nám funkční Amiga gamepad-joystick moderního vzhledu a celkem slušné konstrukce.

upravený joypad
Upravený, již Amiga joypad Genius

Poznámka: výše uvedený postup je samozřejmě možné aplikovat i na jiný typ PC gamepadu. Modely i konstrukce se však liší a i cena může být u PC gamepadu dost vysoká, takže se zdá, že uvedený typ celkem dobře poslouží pro naše účely.

Amigoun