ACA630 (Individual Computers)
Turbokarta pro A600

Nová turbokarta pro počítač Amiga 600 s procesorem 68030 a rychlou pamětí SDRAM.

Úvodem

Turbokaret pro A600 je všeobecně jako šafránu, a navíc ceny těch kdysi vyrobených na internetových aukcích dosahovaly závratných hodnot. Tudíž uživateli nejmenší Amigy (pokud pomineme konzoli CD32) nezbývalo než se spokojit s rozšířením paměti Chip-RAM na 2MB, které bylo celkem dostupné, v lepším případě se mu poštěstilo zakoupit poměrně drahou přídavnou paměť SRAM do PCMCIA slotu, kterým dosáhl až 4MB Fast-RAM.
Tím bylo možno již jakž takž využívat Harddisk a spouštět hry přímo z hardisku pomocí WHDLoad. Ovšem neslavný výkon procesoru 68000 odrazoval zhýčkaného uživatele zvyklého na rychlost několikanásobně vyšší.
Obrat k lepšímu přišel až na sklonku roku 2010, kdy známá rodinná firma Individual Computers, zaměřená na vývoj hardware pro retro-počítače, hojně zastoupené slavným Commodore 64, ale samozřejmě i Amigou splnila svůj slib a na trhu se objevila turbokarta s procesorem 68030 a vlastní rychlou pamětí SDRAM, která měla uspokojit poptávku mnohých nedočkavých amigistů.

obr: Detail turbokarty ACA630 (25 Mhz) od fy Individual Computers


Technické specifikace

Procesor: 68030 včetně MMU (taktovaný na 25, případně 30 Mhz)
Paměť: integrovaná SDRAM o kapacitě 32, případně 64 MB
Kompaktní rozměry nekolidující s dalšími rozšířeními
Továrně instalovaný hliníkový pasivní chladič

obr: Spodní část turbokarty ACA630

Použitá rychlá paměť a rychlý burst design karty zvýšil výkon turbokarty až o 24 % oproti jiným běžným akcelerátorům s procesorem 030 při stejné frekvenci, jumpery na kartě umožňují snadné nastavení funkčnosti (například vyřazení karty z provozu), přiložený software pak zajišťuje ovládání dalších funkcí, jako například alokace Kickstart ROM do rychlé paměti Fast-RAM.


Obsah balení

Akcelerátor je zabalen v kompaktní krabičce s jednotným designem fy Individual Computers, kterou fa využívá i pro své další výrobky, na boku krabice je pak vylepeno o jaký produkt se jedná.
Kromě samotné karty zde najdete krátký tištěný návod, kde je načrtnut postup instalace a nakonec ještě dva vruty, kterými kartu při instalaci upevníte, aby lépe držela na svém místě.

obr: Obsah balení turbokarty ACA630


Instalace

Odšroubujeme vrchní kryt Amigy 600, při odklopení víka je třeba ještě vypojit napájení LEDek, které se nachází v pravé přední části Amigy.

a600

Poté odpojíme klávesnici a ten, kdo má motherboard krytý stínícím plechem musí tento samozřejmě sundat také.

a600 uvnitr
obr: Odkrytý motherboard Amigy 600

Kartu je třeba nacvaknout na čtvercový procesor 68000, který se nachází v levé části motherboardu asi uprostřed. Je vhodné nejdříve očistit lihem a vatičkou vnější nožičky procesoru, aby byla zajištěna správná vodivost.

a600 cpu
obr: Okolí procesoru 68000 v Amize 600


Poté co volně položíte turbokartu paticí na procesor a ujistíte se, že je patice sedí na správném místě, musíte silou palců nacvaknout patici na procesor (podobně jako například u scandoubleru Indivision AGA). Patice by měla v případě úspěšného zasazení cvaknout.

a600 aca630
obr: Procedura nacvaknutí turbokarty A630 na procesor 68000

Dále přiloženými vruty kartu fixujte k základní desce. Dávejte pozor, abyste přílišným zašroubováním nepoškodili tenké a křehké dírky v desce, původně určené pro držák hardisku. Pokud vám patice necvakne, nezoufejte, mě také necvakla, ale po zafixování vruty naštěstí karta běží ok.

aca630 detail inserted
obr: ACA630 již sedí na svém místě

Jak jste si stačili všimnout hardisk v držáku již nelze použít, a vy budete muset vymyslet, kam hardisk umístit. Naštěstí většina uživatelů využívá CF karty, jejichž redukce se vejdou všude. Oblíbené pravostranné cf-redukce použít pochopitelně také nelze, jen redukce na kabel.

komplet installed
obr: Úspěšně instalovaná turbokarta ACA630 s rozšířením A603 a Scandoublerem Indivision ECS

Nakonec se ujistěte, že máte správně nastavené jumpery na kartě, abyste nemuseli počítač rozebírat kvůli nesprávnému nastavení.
Vhodné je si vyrobit kablíkový vypínač na aktivaci/deaktivaci karty, pokud budete někdy chtít občasně kartu deaktivovat (viz. jumper swich on/off), případně tlačítko na NMI switch, který generuje přerušení úrovně 7 (level 7 interrupt), pokud chcete využívat nesystémový monitor HRTMon, nebo vývojářské prostření assembler ASM-One. Jumpery ovlivňující funkci disketové mechaniky rovněž nastavte do vhodné pozice.

Jak instalovat A603 s Indivision ECS a nepřijít o FDD?

Pokud budete chtít používat rovněž rozšíření A603 včetně scandoubleru Indivision ECS budete muset vyjmout disketovou mechaniku. Fyzicky se totiž obojí do stejného prostoru nevejde. Jumperem na turbokartě pak lze floppy-mechaniku deaktivovat, případně přesměrovat její funkce na externí mechaniku.
Mnoho uživatelů však nechce přijít o interní mechaniku a ani já ne. Uvádím zde proto svůj nápad, jak si snadno vyrobit nástavec na scandoubler, aby bylo možno floppy-mechaniku zachovat v počítači.

Budete potřebovat pořídit jeden další socket pro scandoubler a jednu jednořadou lištu socketu (které pořídíte v obchodech s elektronickými součástkami).

Postup instalace nástavce na scandoubler Indivision ECS:
1. Na scandoubler Indivision ECS nasadíme na straně ku středu karty jednořadou lištu, jejíž piny mírně ohneme, abychom docílili mírně šikmého sklonu. Rovněž ohneme piny ve stejném sklonu i na jedné straně soketu Scandoubleru.

komplet installed
obr: Ohnutí pinů na Scandoubleru Indivision ECS, levá část socketu je osazená jednořadou lištou

2. Na rozšíření A603 nasadíme další socket.

komplet installed
obr: Rozšíření A603 osazené dalším socketem

3. Nyní spojíme rozšíření A603 se scandoublerem Indivision ECS.

komplet installed
obr: Rozšíření A603 a na něm nasazený Indivision ECS přes upravený nástavec


4. Nasadíme A603 na expanzní port Amigy 600.

komplet installed
obr: Rozšíření A603 osazené dalším socketem


5. Scandoubler nyní směřuje mírně šikmo a díky tomu se vyhne floppy mechanice a zároveň nekoliduje s klávesnici. Pro jistotu stejně floppy mechaniku i scandoubler olepíme transparentví lepicí páskou, aby nedošlo k případnému zkratu! Hotovo!

Ještě než Amigu zašroubujete, vyzkoušejte, zdali nabíhá v pořádku, abyste nemuseli vše znovu rozebírat. Pokud proběhne úspěšně první start, můžete vše pečlivě zakrytovat.


Praxe a testy

Testovaný stroj, na němž jsou provedeny všechny testy obsahuje základní desku rev1.5, rozšíření Chip-RAM A603 a Scandoubler Indivision ECS. Původní kickstart v2.1 byl nahrazen Kickstartem v3.1. Harddisk je nahrazen Compact Flash kartou Kingston 4GB.
Subjektivní dojem při prvním startu je více než dobrý. Workbench nabíhá o poznání rychleji než dříve a i práce v systému je o poznání živější.
Výrobce doporučuje využívat funkci mapování Kickstartu do rychlé Fast-RAM pomocí přiložené utilitky ACATune. A skutečně, nárůst výkonu je hned patrný při práci ve Workbenchi, jako je výpis ikon, přesouvání oken a podobně. Výhodou mapování je i to, že pokud máte v šestistovce jen starší verzi Kickstart v2.1 můžete nový Kickstart snadno natáhnout z disku a po resetu již máte k dispozici nejnovější Kick v paměti. Pokud mapujete kickstart přímo z ROM obejde se procedura dokonce bez restartování. Mapování přes ACATune nevyužívá MMU, aby bylo MMU stále k dispozici uživateli pro využití jinými aplikacemi.

komplet installed
obr: VUtilita ACATune umožní nastavit další kontrolu nad chodem hardwaru turbokartu

Vzhledem k tomu, že s akcelerátorem už možné používat lepší filesystém než je FFS, rozhoduji se pro čerstvou instalaci Workbenche 3.1 na diskový oddíl naformátovaný na PFS3.
Po provedené instalaci a přenesení některých důležitých programů je již vše připraveno k provedení nějakých výkonostních testů.

Záhy spouštím Sysinfo a jeho rychlostní test. Podle výrobce by rychlost měla překonat Amigu 3000 v základním vybavení. Naměřená hodnota MIPS skutečně posouvá Amigu 600 před standardní Amigu 3000.

komplet installed
obr: Výkon turbokarty ACA630 v rychlostním testu SysInfa

Rozdíl ve výkonu zhruba 23% navrch ve prospěch ACA630 je způsoben použitím rychlé SDRAM a též architekturou karty s efektivním Timingem vyšponovaným na max.
Výkon disku, resp. CF-karty na vestavěném IDE řadiči dosahuje téměř úctyhodných 2 MB/s, což je značný nárůst oproti nějakým 350 KB bez turbokarty.

komplet installed
obr: Výkon turbokarty ACA630 v rychlostním testu SysInfa

Výpis paměti ukazuje 31 MB rychlé paměti 32bit Fast-RAM. Chybějící 1 MB si karta rezervuje pro funkci mapování Kickstartu.

komplet installed
obr: Výkon turbokarty ACA630 v rychlostním testu SysInfa

Karta, respektivě paměť se dokonce hlásí ve výpisu Autokonfiguračních expanzních rozšíření, má označení Product 69, Manufacturer 4626.

Další testy jsou provedeny v programu AIBB. I zde se potvrzuje výkon mírně nad úrovní výkonu Amigy 3000 v základní provedení.

komplet installed
obr: Závěrečné zhodnocení výkonu ACA630 v porovnání s ostatními stroji

K dispozici také dávám vytvořený modul pro AIBB (ACA630), abyste si mohli udělat obrázek o výkonu ve srovnání s vaším hardwarem.

Nakonec jsem kartu otestoval v programu SysSpeed. Naměřený výkon CPU zde zhruba odpovídá Amize 4000 s CPU 68030/25 Mhz. Screenshoty mluví za vše.

obr: Výkon měřený pomocí programu SysSpeed


Využití

Jako každý jiný akcelerátor, také ACA630 přináší Amize 600 mnohé možnosti, které by dříve nepřicházely v úvahu. Podívejme se na několik oblastí, kde lze využít výhod, které přináší rychlejší procesor a dostatek rychlé paměti.

WHDLoad

Jak praví vývojář turbokarty Jens Schonfeld, hlavní využití karty je v provozování programu WHDLoad na spouštění her z CF-hardisku. S tím se dá určitě souhlasit. Spouštění her určených pro WHDLoad je nyní výrazně pohodlnější a rychlejší než dříve. I rozsáhlejší několika disketové hry se načtou v řádu několika málo sekund, takže spouštění her je prostě pohoda. Kompatibilita přitom zůstává na vysoké úrovni, WHDLoad si s procesorem 68030 rozumí velice dobře.
Konečně je nyní možné i využívání Front-End rozhraní pro WHDload jako je například IGame, kde si v přehledném seznamu snadno navolíte hru, kterou chcete spustit. IGame využívá pro svůj běh rozhraní MUI.
Další zajímavé rozhraní, které se před nedávnou dobou objevilo na diskuzním fóru English Amiga Board (EAB), je AG-Launch, které spouští WHDLoad hry přes seznam napsaný v Amiga-Guide. I když je primárně určený pro slabší konfigurace, na ACA630 běhá bleskurychle.

Hry – Doomovky a jiné

Ač tento žánr nepatří mezi moje "Favorites", mnohému šestikilaři blýsklo v oku, že když má nyní třicítku v Amize, tak proč nespustit třeba Dooma. To moc dobře tušil i Jens a Oliver z Individual Computers a tak nedlouho po tom, co se začala prodávat ACA630, Oliver upravil verzi ADooma tak, aby podporoval speciální grafický režim, přítomný ve scandoubleru Indivision ECS, který umožňuje spuštení Dooma ve 256 barvách, bez zpomalení Chunky-pixel konverzí. Díky tomu je Doom "docela hratelný" i na na pomalé 030/25 Mhz. Videoukázky ze hry, hrané na šestistovce s turbokartou ACA630 si můžete najít na YouTube. ADooma samozřejmě můžete spustit i bez Indivision ECS, ale přes chipset ECS v zobrazení EHB s nutností konverze C2P si moc zábavy neužijete.

Ze starších her spustíte ještě například Nemac IV, který měl podporu Graffiti, a tak přes Indivision ECS, který Graffiti emuluje, běží ok. Hratelnost je v rozlišení 2x2 ve full-screen dobrá, jak demonstruje naše videoukázka (Player je reKTor).

Dalším plánovaným počinem, o kterém se na zahraničních diskusních fórech mluví, je implementovat podporu řežimů Indivision ECS například do ScummAGA. Tento interpret velkého počtu adventure her již nějaký ten pátek běhá na AGA čipsetu, ale jeho problémem je zejména rychlost, tedy spíše pomalost. Takže si dost dobře nedokážu představit, jak by asi hry běhaly na konfiguraci 030/25.

Aplikace

Z programů najdeme mnohé, kde nám procesor 030 helfne, nebo bez kterého se ani neobejdeme.

Internet
Pokud vlastníme podporovanou PCMCIA síťovou kartu nebo WiFi kartu, není problém připojit se s A600 na Net. Jako prohlížeč můžeme zvolit buď komerční prohlížeč IBrowse nebo freewarový AWeb-II. Komfort prohlížení je omezený shcopnostmi samotných prohlížečů i pomalými grafickými módy, nicméně na základní operace jako je prohlížení Aminetu a stahování souborů, čtení diskuzí (pokud fórum umožňuje jednoduší mobilní variantu prohlížení) apod.
Nic nebrání využívání Mailových klientů jako je YAM a SimpleMail. Někteří uživatelé zase nemohou být bez chatovacích komunikátrů.

Kancelářské aplikace
Z pokročilejších textových editorů chodí dobře například Final Writer 97. V tomto textovém editoru je možné využívat české intellifonty a psát tak pěkně česky.
Tabulkový editor Turbocalc umožní vést si domácí agendu všeliakých výdajů, příjmů apod.

Grafické programy
Z grafických aplikací doporučuji Personal Paint nebo Deluxe Paint IV, s oběma se na třicítce pracuje mnohem lépe.

Multimédia
Přehrávače zvuku jako DeliTracker či Eagle Player také benefitují z rychlejšího procesuru, zvlášť pokud chcete přehrávat máročnější moduly z Fast Trackeru, využívající mixování multikanálů ve 14bit Paula režimech. Na přehrávání MP3 je potřeba snížit kvalitu přehrávání na 11Khz Mono Low Quality. Potěšující je, že to vůbec jde.

komplet installed
obr: Delitracker přehrává MP3ku.

Video
U videa lze počítač se slušným přehráváním amigáckých IFF-Anim formátů, krásně také běží dlouhé animace vytvořené ve stařičkém MovieAnimatoru, které vytvářel známý Eric Schwartz.
V souvislosti s turbínou ACA jsem narazil na zajímavý počin přehrávače filmů pro pomalé Amigy s názvem HAMP.
Jedná se o přehrávač nekompresovaného videa v barevné hloubce HAM-6 až do rozlišení 320x200 s FPS až 25 snímků/s.
Toho je možné docílit jen, pokud je dostatečně rychlý datový tok, což v případě turbokarty ACA630 s rychlostí HDD okolo 2MB/s však není problém takové video bez potíží přehrávat. Nevýhodou je pouze výsledná velikost videa, která slupne i stovky megabajtů na několik minut přehrávání. Výsledný efekt ale stojí za to.

Emulátory

Shapeshifter
Emulátor Shapeshifteru by byl výbornou aplikací pro využítí procesoru 030 přítomného v ACA630 turbokartě. Nic nebrání tomu, abyste MACintosh 68k na své A600 spustili, problémem však je, že se budete muset spokojit s pomalými videorežimy ECS s maximem do 16 barev, které neumožní spouštění většiny komerčních her, které vyžadují 8 bitové rozlišení.
K tomu by bylo zapotřebí dopracování podpory režimů scandoubleru Indivision ECS v příslušném externím videodriveru. Oliver z Individual Computers se prý problémem zaobírá, otázkou však je, zdali a kdy se mu věc podaří.

MagiC64
Emulátor Commodore 64, poměrně schopný a dost kompatibilní je možné spustit i na akcelerované A600 s ECS čipsetem. V případě ACA630 však bude rychlost dosahovat 25-30 % rychlosti reálného C64 a to ještě za použití skippingu 1/3. Holt emulace Commodore 64 je náročná a výkon 1:1 noskip bohužel nedosáhneme ani s procesorem 68060.

ZXAm Spectrum
Tento emulátor ZX Spectra je velmi povedený a bez problému jej spustíte na šestistovce vybavené ACA630. I když nepatří mezi moderní špičkové emulátory typu ASP, a podporuje jen starší formáty jako Z80, snapshot apod., ale naštěstí omezeně i TAP, tak pokud si obstaráte hry v podporovaném formátu, užiteje si s ním spousta zábavy. Emulace běží rychlostí reálného Spectra.

Workbench
Jak už jsem zmínil na začátku, práce ve WB je nyní mnohem příjemnější, a rychlejší a tak je možné si grafické prostředí trochu zkrášlit. Předně doporučuji nainstalovat ještě urychlovací prográmek FBlit, díky němuž se také šetří paměť Chip-RAM, protože mnohé věci jsou přesměrovány do rychlejší Fast-RAM.
Na každém uživateli je, zda-li si nainstaluje MagicWorkbench, který využívá 8 barev statické palety nebo dá přednost NewIkonám v maximálních 16-barvách s proměnlivou paletou. Druhá varianta maximalizuje vizuální požitek, a je stále ještě rychlostně celkem dobře použitelná, já však dávám přednost maximální rychlosti a volím rychlejších 8-barev na obrazovce WB. K tomu si vytvářím několik vlastních piktogramů pro spoustěcí lištu ToolManager a mám vše, co potřebuji k pohodlnému spouštění programů a her.
Ti co chtějí na internet, mohou využít i vyšší rozlišení, jaké poskytuje například ovladač HighGfx s rozlišením XGA ve 4 barvách, u kterého scandoubler Indivision ECS filtruje jinak nepříjemný Interlace.

komplet installed
obr: Můj střízlivý ale ultrarychlý systém v 8-mi barvách a lá MagicWB style


WHDLoad podruhé
- aneb softwarový freezer pomáhá

Chtěl bych se nyní podělit s jednou užitečnou věcí, kterou můžete využít při hraní některých her přes WHDLoad. Totiž využítí softwarového freezeru HRTMon pro účel Traineru (nekonečné životy apod.) nebo Save-States (ukládání obsahu paměti na disk pro pozdější opětovné vyvolání).
Co budete kromě turbokarty potřebovat?
Program HRTMon (nachází se na stránkách WHDLoad Teamu v sekci Tools) a dalším požadavkem je, že na hardisku je alespoň jeden oddíl naformátován klasickým FFS (pokud chcete využívat save-states). Zdatnější uživatelé si mohou vyrobit hlačítko pro hardwarovou aktivaci HRTMonu (viz. NMI header na ACA630 turbokartě).
Po nabootování systému je třeba, abyste měli max. množství dostupné paměti Chip-RAM (využívejte proto FBlit). Spusťte program HRTMon, ten se alokuje v paměti a je možné ho vyvolat buď stisknutím klávesy '\' nebo pravým tlačítkem myši (toto nastavení doporučuji deaktivovat, pravé tlačítko myši se používá na jiné věci) nebo hardwarovým tlačítkem NMI. Nyní po alokaci HRTMonu vypněte Fast-RAM pomocí softwarové utilitky NoFastMem. HRTMon totiž umí uložit na disk zamýšleným příkazem 'sa' pouze obsah Chip-Mem.
I když spouštění WHDLoad her není bez Fast-RAM nejpohodlnější, s vypnutou funkcí Preload spoustu her spustíte i na 2MB Chip-RAM. Do toolType se hrou ještě přidejte příkaz FREEZEKEY=$00. Tím zajistíte vyvolání monitoru kdykoliv během běhu WHDLoad hry při stisku klávesy '`' (první klávesa zleva pod ESC) nebo také HW tlačítka.
Nyní můžete spustit hru, například Turrican 1. Ten je jen na jednu disketu a běží na konfiguraci 2 MB Chip úplně v pohodě. Dostaňte se až do hry. Nyní zmáčkněte klávesu '`' nebo tlačítko NMI a dostanete se do monitoru. Zde při stisku klávesy 'HELP' vyvoláte seznam příkazů, pro naše účely budeme využívat pouze funkce pro uložení a vyvolání obsahu paměti na a z disku (sa,la) a potom funkce traineru (ts,tf,h).
Uložte obsah paměti příkazen 'sa dh0:turrican-start' a po chvíli práce disku se ocitnete opět v monitoru. Můžete skočit zpět do hry příkazem 'x'.
Nyní hrajte dál a až budete chtít uložit novou pozici, vyvolejte opět monitor. Opět příkazem 'sa dh0:turrican-dalsi' uložte obsah paměti. Nyní se buď můžete vrátit do hry a pokračovat dále, nebo můžete ověřit svou původní pozici vyvoláním příkazem 'la dh0:turrican-start' a po návratu do hry se ocitnete na startu. Tak jste právě ověřili, že save-states jsou možné i na reálné Amize! Abych ale ukrotil vaše nadšení hned na začátku, musím poznamenat, že takto budou fungovat jen některé hry, spousta jich ale fungovat nebude nebo bude situace horší než u Turricana. Hra totiž za běhu ukládá informace také do custom registrů, jejichž obsah není HRTMon schopem ukládat, může se tedy stát, že hra nebude po vyvolání fungovat, nebo bude mít problémy s grafikou (zejména sprity), zvukem, dohráváním apod. Uvidíte sami, podle toho, co vyzkoušíte. Funguje dále třeba Hybris nebo Armalyte.
Trochu problematický je například Alien Breed Tower Assault ECS – zde funguje save i load, ale po load zlobí zvuk (ten se vrátí do normálu vyvoláním messages nebo loginem k palubnímu počítači) a využívat load/save můžete jen do resetu, resp. vypnutí Amigy. Po resetu a opětovném spuštění hry za stejných podmínek a pak použití funkce load/save přestane fungovat dohrávání ve hře.. Podobně je na tom například Superfrog, nejde vůbec například Lionheart. Podívejte se na video, které jsem pro tento účel natočil, jenž krásně demonstruje tuto funkci.

Nyní k funkcím traineru:
Ve hře zjistěte hodnotu aktuálních životů. Například ve hře Turrican 1 máte na začátku 3 životy. Vyvolejte HRTMon. Zjistěte si jakou část paměti Chip využívá WHDLoad pomocí příkazu 'wi'. Počáteční hodnotu životů potom zadejte do příkazu 'ts', tedy například 'ts 3 $0 $82000' a po ukončení příkazu se vraťte do hry. Úplně vlevo na začátku hry můžete sebrat jeden extra život. Máte tedy 4 životy. Vyvolejte monitor a zadejte příkaz 'tf 4'. Monitor začíná ukazovat adresy, kde by mohla být uložena hodnota o počtu životů. Pokud jich je ještě moc, vraťte se do hry, ztraťte nebo naberte život a opakujte příkaz 'tf' s aktuální hodnotou životů. Pokud již vidíte jen jednu, dvě adresy, můžete změnit hodnotu v této adrese zadáním příkazu 'h $adresa $hodnota'. Po návratu do hry a případné další ztrátě životu poznáte, zdali jste uspěli.

Problémy

Jako každý jiný hardware i zde se vyskyty problémy s funkčností, proto si uvedeme případy, které vás mohou při koupi turbokarty ACA630 potkat.
Já instaloval turbokartu do desky rev. 1.3. Tuto desku jsem měl ověřenou, že fungovala bez problémů také s rozšířením A603 a Scandoublerem Indivision ECS. Bohužel po instalaci turbokarty, která jakoby ani nechtěla kloudně zacvaknout na procesor se pouze objevila černá a pak šedá obrazovka a dál nic. Nepomohlo ani očištění kontaktů. Po několika neúspěšných pokusech jsem se rozhodl vyzkoušet jinou desku, tentokrát rev. 1.5.
Tato deska má prozměnu problémy s rozšířením A603. To sice funguje ale způsobuje problémy pohybu joysticku – problém souběžného směru Nahoru-Doleva při stisku pouze Nahoru. Nicméně turbokarta na této desce naběhla již bez problémů.

Někteří uživatelé si stěžovali na problém s kartami PCMCIA, zejména chyby při přenosu dat skrze PCMCIA CF-redukce. Jens radil jeden z jumperů NoDisk nebo BootSel, případně těm, kteří by chtěli využívat současně NoDisk a BootSel navrhoval záruční opravu.

Další uživatelé si stěžovali na přílišné zahřívání chladiče na kartě (zvláště ti co měli verzi na 30 Mhz) a obávali se spálení kablíku od klávesnice. Někteří proto raději vložili na chladič ještě aktivní větráček. Z mé zkušenosti (25 Mhz) však situace není tak hrozná, chladič je dost horký, ale spálení kablíku zřejmě nehrozí.

Jiní uživatelé zase naříkali, že karta fungovala ok, a po nějaké době začal systém zamrzat. Turbokarta (tedy její socket) zřejmě vyskočil ze své správné polohy a bylo třeba jej znovu zatlačit na své místo. Původní vruty, které by měly turbokartu udržet by případně měly být nahrazeny tenkými šroubky a z druhé strany zachyceny matičkami.

Karta také může způsobovat problémy s hardiskem/cf-kartou v tom smyslu, že hardisk se při prvním startu nestihne inicializovat včas a tak je zapotřebí dát ještě reset. Řešením je přejít na CF-kartu. V některých případech také dochází k tomu, že nefunguje Boot-With-No-Startup-Sequence.

Tipy

Pro ty, co chtějí nastavit prográmek ACATune a nevědí si rady, zde je vhodný příklad:
ACATune –maprom * -cache on –burst on >NIL:
Uvedený příkaz namapuje Kickstart v ROM do rychlé Fast-RAM a zapne všechny urychlovací funkce procesoru.


Závěr

Turbokarta do Amigy 600 byla do nedávné doby velkým komfortem a tak možnost pořídit novou kartu zlákala mnoho uživatelů i přesto, že cena není nejnižší: 160 EUR. V porovnání s neuvěřitelnými cenami starých karet Apollo na Ebay před příchodem ACA630 jde však o cenu celkem příznivou.
Srovnání s konkurenční a nejvýkonnější kartou Apollo pro A600 s CPU 030/40 Mhz nemohu udělat, protože kartu nevlastním, ale někteří uživatelé, kteří ji dříve provozovali dali přednost nové ACA turbokartě. U Apolla byly totiž problémy se stabilitou a přehříváním. Navíc Apollo kolidovalo se Scandoublerem Indivision ECS.
Já osobně jsem s turbokartou ACA630 víc než spokojen a provoz své A600 si bez ní již nedokážu představit.

Poznámka: Recenze není ještě úplně kompletní (například přibudou obrázky, videa), bude se dále zdokonalovat.

Sepsal a odzkoušel Amigoun, amiga1200 zavináč volny tečka cz